اگر با انتقاد همسرتان از شما عصبانی می شوید، بخوانید

به گزارش وبلاگ چارگون، اگر جز افرادی هستید که با انتقاد همسرتان از شما ناراحت می شوید ما را در این مطلب همراهی کنید.

اگر با انتقاد همسرتان از شما عصبانی می شوید، بخوانید

به گزارش، اگر هر بار که همسرتان از شما انتقاد می نماید، بلافاصله از کوره در می روید، حاکی از وجود یک مانع سرسخت در زندگی مشترک تان در راستا دست یابی به احساس خوشبختی است.

شاید این نقدها به این دلیل باشد که شما پیشرفت کنید. داستان امروز و تحلیل کارشناسانه آن، یاری زیادی به شما برای درک اهمیت این موضوع و مدیریت آن خواهد نمود.

نسرین از آن دسته زن های زودرنجی بود که هیچ فردی جرئت نمی کرد کمتر از گل به او بگوید. همسرش سعید اعتقاد داشت نسرین درست همان قدر انتقادپذیر است که هیتلر انتقادپذیر بود!

بنابراین فرقی نمی کرد غذا شور باشد یا بی نمک یا حتی سوخته، به هر حال سعید باید از دستپخت نسرین تعریف می کرد و غذا را با به به و چه چه می خورد!

باید از هر وسیله اضافه و بی فایده ای که نسرین برای خانه می خرید، استقبال می کرد و حتی مجبور بود وانمود کند به حرف های تکراری و حوصله سربری که نسرین پشت سر دیگران می زند، با اشتیاق گوش می دهد و مدام سرش را به نشانه تایید تکان دهد!

شاید همه این ها باعث شده بود که پس از گذشت تنها سه سال از زندگی مشترک شان، سعید احساس کند آن عشق و شور و علاقه ای را که روز اول به نسرین احساس می کرد، در قلبش رو به سردی نهاده است. حرف های زیادی روی دلش تلنبار شده بود، دلخوری های ریز و درشتی که هیچ وقت نتوانسته بود با او در میان بگذارد، چون طبق قانون نانوشته ای که نسرین با برخورد های غیرمنطقی و رفتار های عصبی اش وضع نموده بود، هیچ فردی نباید به هیچ یک از حرف ها و رفتار های او اعتراض یا حتی کوچک ترین انتقادی به او وارد کند. برای همین بود که گاهی سعید با خودش فکر می کرد انگار به مرور زمان دچار نوعی احساس کینه نسبت به او شده است.

یک روز که سعید نزدیک غروب آفتاب، خسته از روزی پر مشغله کاری به خانه باز گشت، نسرین یک فهرست بلند بالا به دستش داد و گفت: امشب برای شام خواهرم رو دعوت کردم، بی زحمت برو و زودتر این ها رو بخر و بیا! سعید در دلش گفت: دوباره بدون این که با من مشورت کنه یا شرایط من رو در نظر بگیره، مهمون دعوت نموده... دیگه واقعا نمی تونم کارهاش رو تحمل کنم.

خواست دهانش را باز کند به اعتراض، اما با خودش فکر کرد: اگه بهش چیزی بگم حتما بهش بر می خوره و عصبی میشه، بعدش هم حتما چند روز قهر می کنه و زندگی رو دوباره زهرمار می کنه!.

ولی خودگویی ها فایده نداشت. سعید در این سال ها شده بود مثل بشکه باروتی که هر لحظه آماده انفجار بود. هیچ جور نتوانست خودش را کنترل کند. صدایش را کمی بالا برد و رو به نسرین گفت: چرا قبل از این که مهمون دعوت کنی با من مشورت نکردی؟ نگفتی شاید من خسته باشم و آمادگی اش رو نداشته باشم؟

صورت نسرین ناگهان سرخ شد، اخم هایش را در هم کشید و با تلخی گفت: چیه؟ نکنه از این که خواهرم داره میاد ناراحتی؟ سعید با قاطعیت گفت: هیچ فرقی نداره که کی بیاد، من الان خسته ام. باید قبل از دعوت کردن مهمون نظر من رو هم بپرسی. بالاخره منم تو این خونه آدمم.

نسرین زد زیر گریه و گفت: تو حق نداری با من این جوری حرف بزنی! و بعد در حالی که هق هق گریه می کرد، به اتاق رفت و در اتاق را محکم به هم کوبید! سعید روی کاناپه نشست، سرش را با دو دستش گرفت و با خودش گفت: نه! دیگه واقعا نمیشه این شرایط رو تحمل کرد... باید دنبال یه راهکار درست باشم....

آدم های انتقادپذیر: یعنی افرادی که به دیگران اجازه می دهند آن ها را نقد نمایند و ناراحتی ها و خشم هایشان را به راحتی با آن ها در میان بگذارند. این افراد به نقدها دیگران به چشم بازخورد و بازتاب اعمال و حرف های خود نگاه و از این اطلاعات ارزشمند برای اصلاح اعمال و شخصیت خود استفاده می نمایند. افراد انتقادپذیر معمولا دوست داشتنی تر، معقول تر و منطقی تر هستند و طبیعتا در محیط خانواده هم جو مثبت تری را ایجاد می نمایند. چنین افرادی به مرور زمان، پیشرفت مثبتی در رشد اخلاقی و شخصیتی دارند.

آدم های انتقادناپذیر: یعنی افرادی که در برابر هر انتقاد کوچک و هر بازخورد منفی، به سرعت وارد مرحله دفاعی می شوند. برای دفاع از خود، طرف مقابل را محکوم و سعی می نمایند تقصیر ها را گردن او بیندازند، عصبی می شوند، گریه می نمایند یا داد و بیداد راه می اندازند و خلاصه جو خانه را متشنج می نمایند.

در نهایت شاید کمتر کسی جرئت انتقاد به آن ها را داشته باشد، اما در عوض، روز به روز از محبوبیت آن ها کاسته می گردد و حتی ممکن است به مرور زمان مورد نفرت قرار گیرند چراکه اطرافیان آن ها حرف های ناگفته زیادی در سینه دارند که هیچ وقت جرئت گفتن آن ها را پیدا ننموده اند.

افراد انتقادناپذیر، به دلیل این که حاضر به دریافت هیچ گونه بازخورد منفی از اطرافیان نیستند، از اطلاعات ارزشمندی که به آن ها در اصلاح و بهبود رفتار و شخصیت

مسلما هرچه اعضای خانواده کوشش بیشتری برای پرورش خصلت انتقادپذیری در فضای خانه داشته باشند، هم میزان عشق و علاقه را در محیط خانه افزایش داده اند و هم از بروز خشونت های ناگهانی پیشگیری نموده اند.

به خاطر داشته باشید که انتقاد، داده اطلاعاتی بسیار با ارزشی است که به ما در شناخت بیشتر و بهتر خودمان و همچنین اصلاح معایب اخلاقی و رفتاری مان، یاری به سزایی می نماید.

البته باید توجه داشت که فرد انتقادنماینده هم باید در طرح انتقاد به نکاتی توجه داشته باشد. از جمله این که انتقاد هیچ گاه نباید در جمع و در حضور دیگران باشد، باید همراه با حفظ ادب و احترام باشد و تا حد امکان با لحن صمیمانه بیان گردد.

همچنین هنگام انتقاد نباید کل شخصیت و هویت طرف مقابل را نشانه گرفت بلکه باید به رفتار، حرکت یا سخن خاصی اشاره نمود تا طرف مقابل هم کمتر وارد فاز دفاعی گردد.

منبع : تسنیم

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

به "اگر با انتقاد همسرتان از شما عصبانی می شوید، بخوانید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اگر با انتقاد همسرتان از شما عصبانی می شوید، بخوانید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید