مشکل حقابه دریاچه ارومیه با احداث سد نازلو رفع می گردد

به گزارش وبلاگ چارگون، تهران (پانا) - مدیرعامل شرکت آب منطقه ای آذربایجان غربی می گوید با احداث سد نازلو علاوه بر تامین آب شرب مردم شهرستان ارومیه، مشکل حقابه دریاچه ارومیه که به علت تبخیر، نفوذ آب در راستا و برداشت های غیرمجاز در فصول رهاسازی کاهش می یافت، رفع می گردد.

مشکل حقابه دریاچه ارومیه با احداث سد نازلو رفع می گردد

به گزارش وزارت نیرو، یاسر رهبردین در ملاقات با حجت السلام والمسلمین ذاکر نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی با اشاره به تاثیر 7 درصدی سدهای حوضه آبریز دریاچه ارومیه بر خشکی دریاچه ارومیه گفت: ظرفیت 7 سد حوضه آبریز دریاچه ارومیه یک میلیارد و 455 میلیون مترمکعب بوده که از این 7 سد، سدهای مهاباد و سد بوکان با ظرفیت یک میلیارد مترمکعب از سال 50 درحال بهره برداری هستند.

رهبردین در ادامه اضافه کرد: اگر سدها موجب خشکی دریاچه ارومیه بودند در دهه های 70 و 80 شاهد پیشروی دریاچه ارومیه نبودیم، بنابراین تغییر رژیم بارش ها که باعث کاهش مدت بارش و زمان بارش ها شده است، تغییر کاربری زمین های دیم به آبی، تغییر الگوی کشت از محصولات کم آب بر به پر آب بر و پل میانگذر دریاچه ارومیه که باعث برهم خوردن زیست بوم و گردش آب دریاچه ارومیه شده است، از دلایل اصلی خشکی دریاچه ارومیه به تعداد می آید.

وی با اشاره به اینکه مردم منطقه انزل و نازلو با مشکل کیفیت آب شرب روبرو هستند، گفت: با ازسرگیری ساخت سد نازلو با توجه به تغییرات اقلیمی از این پس سال های نرمال از نظر بارش نخواهیم داشت و شرایط حدی حاکم خواهد بود، یعنی احتمال ترسالی یا خشکسالی در سال های آینده مشهود است. لذا جهت کنترل سیلاب و بعلاوه تامین آب شرب مردم ارومیه و روستاهای منطقه انزل و محال نازلو میسر خواهد شد. بعلاوه با ذخیره سازی مناسب آب در فصول پربارش و رهاسازی در زمستان حقابه دریاچه ارومیه با بیشترین دبی و کمترین زمان ممکن به پیکره آن می رسد و در نهایت علاوه بر جلوگیری از برداشت های غیرمجاز، تبخیر در جهت رسیدن به دریاچه ارومیه هم به حداقل می رسد.

حجت السلام والمسلمین ذاکر نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی هم با تشکر ویژه از حرکت های جهادی در 3 ماه گذشته در حل مسائل مردم، نگاه به آینده و تحلیل های درست از اتفاقات استان های دیگر در مسائل کم آبی از سوی شرکت آب منطقه ای آذربایجان غربی گفت: با گزارشی که از سوی شرکت آب و فاضلاب استان به دست بنده رسیده آب سد شهرچای جوابگوی تامین آب شرب مردم شهر ارومیه نیست و منبعی هم برای حل این بحران در نظر گرفته نشده است، بنابراین احداث سد نازلو با اضطرار و به فوریت باید در دستور کار مسئولان کشوری و استانی قرار گیرد. بعلاوه آب از سد نازلو تا پیکره دریاچه ارومیه 30 کیلومتر جهت را طی می نماید و در این جهت موانع زیادی بر سر راه حقابه دریاچه وجود دارد، اما بعد از ساخت سد و ذخیره سازی مناسب با راهنمایی صحیح می توان ظرف مدت زمان کوتاه آب را به پیکره اصلی دریاچه ارومیه رساند.

این گزارش می افزاید، در این ملاقات پس از گفتگو، حاضران در نشست از محل سد نازلو هم بازدید کردند.

منبع: خبرگزاری پانا

به "مشکل حقابه دریاچه ارومیه با احداث سد نازلو رفع می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مشکل حقابه دریاچه ارومیه با احداث سد نازلو رفع می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید