حتی چهار شب کم خوابی سبب تغییر سوخت وساز چربی ها و افزایش وزن می شود

به گزارش وبلاگ چارگون، برای بسیاری از ما پیش آمده که چند شب متوالی کم خوابی یا بی خوابی را تجربه کنیم؛ حال دانشمندان دانشگاه ایالتی پنسیلوانیا نشان داده اند که تنها چهار شب کم خوابی با تغییر سوخت وساز (متابولیسم) چربی ها و افزایش وزن همراه است.

حتی چهار شب کم خوابی سبب تغییر سوخت وساز چربی ها و افزایش وزن می شود

پژوهشگران پیش تر نشان داده اند که اختلالات خواب اثرات مضری بر سوخت وساز بدن دارد و افرادی که دچار کم خوابی یا بدخوابی مزمن هستند در خطر ابتلاء به چاقی و دیابت قرار می گیرند.

تحقیقات نو نشان می دهد که حتی چند شب بدخوابی نیز بر نحوه سوخت وساز چربی ها اثر گذاشته و می تواند سبب افزایش وزن گردد.

در مطالعه اخیر 15 مرد جوان و سالم کمتر از 30 سال شرکت کردند. پیش از شروع مطالعه از مشارکت کنندگان خواسته شد که به مدت حداقل یک هفته شبانه 10 ساعت (از 10 شب تا 8 صبح) بخوابند.

سه شب آخر به عنوان مبانی اولیه تحقیق در نظر گرفته شد. سپس از آنان خواستند که 5 شب تنها به مدت 5 ساعت بخوابند (از 12:30 تا 5:30 بامداد). در مرحله نهایی دو شب به عنوان مرحله بهبود (ریکاوری) در نظر گرفته شد و از آنان خواستند که 10 ساعت (از 10 شب تا 8 صبح) بخوابند.

در دوران مطالعه تغذیه این افراد نیز تحت نظر بود و براساس پروتکل های خاصی کنترل شد.

سپس محققان نمونه خون شرکت کنندگان را که در حین مطالعه جمع آوری شده بود، مقایسه کردند. آنها دریافتند که حتی چهار شب بی خوابی متوالی بر نحوه سوخت وساز چربی ها اثر گذاشته و سبب می گردد که چربی های موجود در غذا سریع تر وارد جریان خون شده و به این ترتیب احتمال افزایش وزن بیشتر می گردد.

  • آثار زیانبار کم خوابی بر اقتصاد جهانی؛ چرا و چگونه؟
  • خوابیدن زیاد آخرهفته برای جبران کمبود خواب عمر را کوتاه می کند
  • حتی یک شب بی خوابی تولید پروتئین های مرتبط به آلزایمر را افزایش می دهد

اوفو بوکستون، پژوهشگر ارشد این پروژه گفت: بیشتر مطالعات در زمینه اختلالات خواب و سوخت وساز بدن بر روی نحوه سوخت وساز گلوکز و دیابت متمرکز شده اند و به مساله سوخت وساز چربی ها توجه کافی نشده است. اما مطالعات این چنینی نشان می دهد که نحوه سوخت وساز چربی ها نیز بر فرایند سلامت افراد مهم است.

در پایان محققان بر این نکته تاکید کردند که این پروژه روی مردان جوان سالم و بدون هیچ گونه سابقه بیماری های قلبی -عروقی صورت گرفته و برای اینکه اثرات کم خوابی بر روی سوخت وساز چربی ها تعیین گردد، باید جمعیت های دیگر نیز مورد مطالعه قرار گیرند.

با این حال نتایج به دست آمده بسیار حائز اهمیت است زیرا به گفته آقای بوکستون و براساس آمارهای موجود بسیاری از مردم جهان به دلیلی شرایط کاری و تغییر سبک زندگی دچار کم خوابی هستند و این مساله آنچنان که باید جدی گرفته نمی گردد.

منبع: زندگی روز

به "حتی چهار شب کم خوابی سبب تغییر سوخت وساز چربی ها و افزایش وزن می شود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حتی چهار شب کم خوابی سبب تغییر سوخت وساز چربی ها و افزایش وزن می شود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید