خطرناک ترین ویروس های دنیا

به گزارش وبلاگ چارگون، اگرچه کووید -19 بسیار مسری محسوب می گردد، اما اندازه مرگ و میر آن در مقایسه با این ده ویروس نسبتا پایین است.

خطرناک ترین ویروس های دنیا

1-ویروس ماربورگ

به گزارش وبلاگ چارگون به نقل از دویچه وله، خطرناک ترین ویروس، ویروس ماربورگ است. نام این ویروس برگرفته از نام یک شهر کوچک در رودخانه لان در آلمان است، اما ربطی به خود بیماری ندارد. ویروس ماربورگ یک ویروس تب خونریزی دهنده است. مانند ابولا، ویروس ماربورگ باعث تشنج و خونریزی غشا های مخاطی، پوست و اندام ها می گردد. اندازه مرگ و میر بر اثر ابتلا به آن 90 درصد است.

2-ابولا

پنج گونه از ویروس ابولا وجود دارد که هر کدام از کشور ها و منطقه ها آفریقا نامگذاری شده اند: زئیر، سودان، جنگل تای، بوندیبوگیو و رستون. ویروس ابولا زئیری با نرخ مرگ و میر 90 درصد مرگبارترین ویروس ابولا است. این سویه ای است که در حال حاضر در گینه، سیرالئون و لیبریا و فراتر از آن توسعه می یابد. دانشمندان می گویند روباه های پرنده (نوعی خفاش) احتمالا ویروس ابولا زئیر را وارد شهر ها نموده اند.

3-هانتا ویروس

هانتا ویروس انواع مختلفی از ویروس ها را توصیف می نماید. این نام از رودخانه ای گرفته شده است که تصور می شد سربازان آمریکایی برای اولین بار در طول جنگ کره در سال 1950 میلادی به ویروس هانتا آلوده شده اند. علائم آن شامل بیماری ریوی، تب و نارسایی کلیه است.

4- ویروس آنفولانزای پرندگان

گونه های مختلف آنفولانزای پرندگان به طور مرتب باعث وحشت می گردد که شاید توجیه پذیر باشد، زیرا اندازه مرگ و میر 70 درصد است. با این وجود، در واقع خطر ابتلا به سویه H 5 N 1 یکی از شناخته شده ترین آن بسیار اندک است. شما تنها به وسیله تماس مستقیم با طیور می توانید به این ویروس آلوده شوید. گفته می گردد که این موضوع شرح می دهد که چرا بیش تر موارد ابتلا به آن در آسیا ظاهر می گردد جایی که مردم اغلب نزدیک به جوجه ها زندگی می نمایند.

5-ویروس لاسا

یک پرستار در نیجریه اولین فردی بود که به ویروس لاسا مبتلا شد. این ویروس به وسیله جوندگان منتقل می گردد. موارد می توانند بومی باشند به این معنی که ویروس در یک منطقه خاص مانند غرب آفریقا رخ می دهد و می تواند در هر زمانی دوباره در آنجا تکرار گردد. دانشمندان تصور می نمایند که 15 درصد از جوندگان در غرب آفریقا حامل این ویروس هستند.

6-ویروس خونین (Junin)

ویروس خونین با تب هموراژیک آرژانتینی مرتبط است. افراد آلوده به این ویروس از التهاب بافتی، سپسیس (مسمومیت خونی) و خونریزی پوستی رنج می برند. مشکل این است که علائم آن به قدری رایج به نظر می رسد که بیماری در اولین مرحله به ندرت شناسایی می گردد.

7-تب کریمه کنگو

ویروس تب کریمه کنگو به وسیله کنه ها منتقل می گردد. این بیماری از نظر روشی شبیه به ویروس ابولا و ماربورگ است. در روز های اول عفونت، مبتلایان با خونریزی هایی در صورت، دهان و حلق روبرو می شوند.

8-ویروس ماچوپو

ویروس ماچوپو با تب خونریزی دهنده بولیوی که به عنوان تیفوس سیاه نیز شناخته می گردد مرتبط است. عفونت باعث تب بالا و همراه با خونریزی شدید می گردد و مشابه ویروس خونین پیشرفت می نماید. این ویروس می تواند از انسان به انسان دیگر منتقل گردد و اغلب جوندگان حامل آن هستند.

9-ویروس جنگلی کیاسانور (KFD)

دانشمندان ویروس جنگلی کیاسانور را در جنگل های سواحل جنوب غربی هند در سال 1955 میلادی کشف کردند. این ویروس به وسیله کنه ها منتقل می گردد، اما دانشمندان می گویند که مشخص ناقلان آن سخت است. فرض بر این است که موش ها، پرندگان و گراز ها می توانند میزبان آن باشند. افراد آلوده به این ویروس از تب بالا، سردرد شدید و درد عضلانی رنج می برند که می تواند باعث خونریزی گردد.

10-تب دنگی

تب دنگی یک تهدید دائمی است. اگر در حال برنامه ریزی برای تعطیلات در منطقه ها گرمسیری هستید در خصوص تب دنگی آگاه شوید. دنگی که به وسیله پشه ها منتقل می گردد سالانه بین 50 تا 100 میلیون نفر را در مقاصد محبوب تعطیلات مانند تایلند و هند تحت تاثیر قرار می دهد. با این وجود، این مشکل بیش تر برای 2 میلیارد نفری است که در منطقه های زندگی می نمایند که در معرض خطر تب دنگی هستند.

منبع: فرارو

به "خطرناک ترین ویروس های دنیا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خطرناک ترین ویروس های دنیا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید