نگاهی به فیلم سمفونی نهم، سردرگم میان تاریخ و چند چیز دیگر

به گزارش وبلاگ چارگون، فیلم سمفونی نهم، جدید ترین اثر محمدرضا هنرمند در مقام کارگردان پس از 17 سال دوری از سینما، یک ملغمه تمام عیار از تاریخ است که نه توان احیای دوباره این فیلمساز قدیمی را دارد و نه حرف جدیدی برای زدن ارائه می دهد. دلیل ساخت آن پس از این همه سال دوری مشخص نیست و بدتر از آن صرف شدن هزینه ای است که تهیه کننده پرحاشیه آن ادعا کرده 5 میلیارد بوده و یک دو دو تا چهارتای منطقی می گوید بیشتر از این ها.

نگاهی به فیلم سمفونی نهم، سردرگم میان تاریخ و چند چیز دیگر

سمفونی نهم از آن دست آثاری است که به همه چیز تنه می زند، تونلی به سمت تاویل های گوناگون و رنگارنگ از سوی نمادبازها می سازد و در نهایت نیز هیچ چیز نمی گوید. این همه چیز گفتن و هیچ نگفتن شاید به حادی فیلمی مثل مسخره باز نباشد و حتی در دقایقی کوتاه مفرح نیز هست؛ اما سنگ بزرگ فیلمساز سبب سرخوردگی مخاطب از فیلمی خواهد شد که مشخصا پتانسیل آن را داشت که جمع و جور و کوچک و دوست داشتنی باشد. در نهایت نیز همان پتانسیل کوچک و خلاقانه موجود در ایده است که باعث صرفا تحمل پذیر بودن فیلم است و آن را از رسیدن به یک اثر فاجعه نجات می دهد.

فیلم داستان یک ملک الموت (حمید فرخ نژاد) و روند تبدیل شدن او به انسان را روایت می کند. این ملک الموت پس از 2600 سال خدمت خالصانه حال فقط دو قبض روح دیگر تا بازنشستگی جا دارد. یکی از این ها بردیا همسر زنی جراح به نام راحیل (ساره بیات) است که زیر عملی به دست او جان می بازد و وصیت کرده تا در روستای آبا و اجدادی اش دفن شود. در این میان کامبیز (محمدرضا فروتن) که سرهنگ و برادر بردیاست، سعی می کند از این کار جلوگیری کند. راحیل با جنازه ای در صندوق عقب ماشین عجیبش راهی روستا می شود و در این سفر با ملک الموت همراه شده و او نیز طی روایت هایی فلش بکی داستان چند شخصیت معروف که جانشان را گرفته است، تعریف می کند.

فیلم در دقایقی که به زمان حال می پردازد المان هایی از ژانر جاده ای را در درون بافت روایی خود دارد. راحیل با یک ماشین قدیمی رهسپار روستا می شود و در دل تاریکی شب بنزین تمام می کند. ناگهان ملک الموت از غیب ظاهر شده و با یک باک بنزین به داد او می رسد. از این لحظه به بعد این دو با یکدیگر در جاده ای کویری به سبک فیلم های جاده ای آمریکایی رهسپار جهتی می شوند که تا فردای آن روز طول می کشد. در این مدت آرام آرام با یکدیگر آشنا شده و ملک الموت به راحیل دل می بندد. او برای نخستین بار در وجود خود متوجه احساسی غریب می شود که تا پیش از آن نداشته است و این نخستین جرقه های انسان شدن اوست. راحیل هم که می فهمد او ملک الموت است و برای دریافت جانش آمده، از او می خواهد که چند ساعتی مهلت اضافه بدهد تا جسد شوهرش را در قبرستان روستا خاک کند. این تغییرات که در سرانجامی جهت نسبت به ابتدای آن خصوصا در شخصیت ملک الموت نمود دارد، اسلوب جاده ای فیلم را تکمیل کرده و تحول ها را طبق یک الگوی کلاسیک پیاده سازی می کند. اتفاقی که می توان آن را جزو معدود نکات مثبت فیلم دانست.

پیرنگ غریب فیلم سمفونی نهم با الگویی از فلش بک هایی بعضا به قدمت تاریخ روایت می شود. این فلش بک ها به صورت رفت و برگشتی صورت می گیرند. یعنی در خلال سفر جاده ای ملک الموت و راحیل با پیش آمدن بحث های مختلف ملک الموت در افکار خود نمونه ای مشابه می یابد و آن را روایت می کند. فیلم با سکانسی شروع می شود که حمید فرخ نژاد را در نقش نویسنده ای می بینیم که کتابی درباره تجربیات ملک الموت بودنش نوشته است. او در مراسم امضای کتاب و در حال دل و قلوه دادن با دختران جوان است که ناگهان عزراییل سر می رسد و می گوید مهلتش فرا رسیده است. از این نقطه فلش بک های فیلمنامه شروع می شود و فیلم سری به گوشه کنارهای تاریخ می زند تا با بررسی لحظات آخر زندگی اشخاص معروف به قیاس آن ها با موقعیت کنونی و کند و کاو مباحثی از جمله عشق بپردازد.

داستان های کوروش، هیتلر، امیرکبیر، رابعه بلخی، بردیا و کمبوجیه روایات تاریخی هستند که فیلمساز آن ها را در خلال داستان اصلی خود به کار می بندد. شاید جز اپیزود رابعه و بکتاش و قصه عشق سوزناک و لو رفتن و در نهایت مرگ آن ها و لحظاتی که رابعه به شیوه ای مارکی دوساد گونه اشعارش را با خون روی دیوار می نویسد، اپیزود های دیگر به بدترین شکل ممکن اجرا شده اند. در تمام این اپیزود ها ملک الموت به دیدار شخصیت ها می رود تا جانشان را بگیرد. او که از طرف خدا مامور شده گاهی حرص می خورد که چرا مجبور است جان افراد شریف را بستاند و حتی گاهی اوقات سعی می کند تا جلوی آن را بگیرد و در روند تاریخ دست داشته باشد؛ مانند لحظه ای که به امیرکبیر هشدار دهد به حمام نرود. زیرا معتقد است اگر امیرکبیر زنده می ماند زندگی انسان ها به گونه ای بهتر پیش می رفت و احترام زیادی برای شخصیت او قائل است.

البته تمام این ها در لفظ است. فیلمساز فقط در حرف به امیرکبیر و کوروش - آن هم به سانتی مانتالیسم ترین شکل ممکن - احترام می گذارد و در قاب بندی، زاویه دوربین و جزء به جزء کارگردانی علیه آن هاست. شاهکار او اما دیالوگ عجیب و متناقضی است که ملک الموت به راحیل می گوید. او خود را یک کارگزار عزراییل معرفی می کند که فقط برای دریافت جان افراد کم اهمیت اقدام می کند و برای افراد مهم خود عزراییل شخصا به سراغشان می رود. این در حالیست که در فیلم می بینیم خود ملک الموت برای دریافت جان افرادی مثل کوروش، امیرکبیر و هیتلر عمل می کند. آیا این تناقض از سر بی دقتی اتفاق افتاده است؟ یا در نظر فیلمساز این ها شخصیت های کم اهمیتی هستند؟ پس آن همه سکانس پرطمطراق از وصیت نامه کوروش و مرگ امیرکبیر چیست؟ او حتی ادعا می کند دریافت جان مرحوم کیارستمی نیز کار خودش بوده و متلکی به شدت دم دستی را نیز روانه پزشک ها می کند. با هر متر و معیاری این قسمت از فیلم توهینی بزرگ به مفاخر بزرگ تاریخی، هنری و سیاسی کشورمان است. متاسفانه فیلمساز با اشتباهاتی چنین پیش پا افتاده - و البته انشالله ناآگاهانه - موجب غرق شدن فیلمش می شود.

یکی از اپیزودهای فیلم به داستان بردیا و کمبوجیه و حسادت بین این دو برادر که در نهایت به مرگ بردیا ختم می شود می پردازد. در زمان حال نیز بردیا و کامبیز داستان موقعیتی تقریبا مشابه را دارند. کامبیز - که نقش او را محمدرضا فروتن به تکراری ترین و نازل ترین شکل ممکن بازی می کند - شاید باسمه ای ترین کاراکتر کل فیلم باشد. نه هدفش معلوم است، نه سرهنگ بودنش دلیلی دارد، نه اساسا باورپذیر است و نه کمترین بویی از شخصیت پردازی برده است. حتی آنتاگونیست بودن بی دلیل و مفروضش هم روی هواست و تعمیم دادنش به قضیه کمبوجیه نیز تا سرانجام دلیل منطقی ای ندارد.

هر چه جلوتر می رویم این از هم گسیختگی و عدم انسجام اوج می گیرد و در نتیجه سرانجام بندی از عدم یکپارچگی شدیدی رنج می برد. فیلم به راحتی از منطق فانتزی خودش نیز تخطی می کند. در جایی نزدیک به سرانجامی فیلم ملک الموت متوجه می شود که انسان شده است. او دیگر سایه دارد و مانند انسان های دیگر حسادت و عشق را حس می کند و احتمالا بقیه خصوصیاتش هم باید مثل انسان های دیگر باشد. دقایقی بعد که کامبیز و راحیل در جاده هستند تصادف می کنند و ملک الموت بار دیگر سر می رسد. این که پس از انسان شدنِ ملک الموت این طی الارض چگونه انجام می شود سوالی مبهم است که با منطق فانتزی فیلم هم قابل پاسخگویی نیست.

جدای از بحث فیلمنامه، لحن و فضای کلی اثر به شدت چندپاره است. فیلم موضع مشخصی در قبال لحن خود ندارد. ملک الموت با آن خصوصیات بازی گوشانه و طنازانه فرخ نژاد با لحن فیلم - خصوصا در لحظاتی مثل وصیت نامه کوروش - به هیچ وجه نمی خواند. هر کدام از فلش بک ها برای خود یک فضاسازی لحنی کاملا متمایز دارند که به هیچ عنوان مربوط یک فیلم واحد نیستند. برای مثال در اپیزود مربوط به هیتلر هجوی به شدت اغراق شده از شخصیت او و نامزدش (مارین ون هولک) را شاهد هستیم که با هیچ قسمت دیگر فیلم نمی خواند. در جایی از این اپیزود نامزد هیتلر او را می بوسد. دوربین چهره ملک الموت را نشان می دهد که رویش را بر می گرداند و صدای بوسیدن نیز روی تصویر شنیده می شود. کارکرد روایی این صحنه به جز یک ذوق زدگی در قبال رد شدن از خط قرمزها چیست؟

سمفونی نهم در تمام اجزا فیلمی ناامیدکننده است. به سرعت از شاخه ای به شاخه دیگر می پرد، در گفتن قصه خود لنگ می زند و بازی های فلش بکی اش با تاریخ و تعمیم دادن قصه های بی ربطش به پیرنگ اصلی اثر نیز تقلیل دادن شخصیت های بزرگ تاریخی به سطح یک الک دولک بچگانه است. سمفونی نهم در کمال تاسف ثابت می کند که برای آقای هنرمند ادامه دادن همان رابطه دوری و دوستی با سینما هم بهتر است و هم کم خرج تر.

منبع: دیجیکالا مگ

به "نگاهی به فیلم سمفونی نهم، سردرگم میان تاریخ و چند چیز دیگر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نگاهی به فیلم سمفونی نهم، سردرگم میان تاریخ و چند چیز دیگر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید