برترین زمان تعویض روغن بعد از تعمیر موتور

به گزارش وبلاگ چارگون، تعویض روغن خودرو برای سلامتی قطعات و وسیله نقلیه شما بسیار لازم است. روغن خوب و تمیز عملکرد خودروی شما را بهبود می بخشد و عمر موتور را افزایش می دهد. بسیاری از رانندگان صرفاً به مسافت پیموده شده به عنوان معیاری برای مشخص زمان احتیاج به تعویض روغن خود متکی هستند، اما عوامل دیگری مانند کیفیت روغن، عمر خودرو و نحوه رانندگی خودرو نیز نقش دارند. اگر می خواهید با برترین زمان تعویض روغن بعد از تعمیر موتور آشنا شوید در ادامه این مقالۀ تخصصی از از مجله خبرنگاران با ما همراه باشید.

برترین زمان تعویض روغن بعد از تعمیر موتور

نکات کلیدی

 • برای عملکرد خوب موتور، افزایش طول عمر آن و کاهش مصرف بنزین، تعویض به موقع روغن خودرو ضروری ست.
 • اگر روغن خودرو سیاه شده و بوی بدی می دهد، زمان تعویض آن رسیده است.
 • در صورت عوض نکردن روغن خودرو، قطعات داخلی دچار استهلاک می شوند.

چرا تعویض روغن خودرو یک امر لازم است؟

آیا تا به حال به این فکر نموده اید که چرا مکانیک ها همواره به تعویض مرتب روغن موتور تاکید دارند؟ جواب ساده است. تعویض روغن مهم ترین بخش از تعمیر و نگهداری اولیه خودرو است که نمی توانید آن را فراموش کنید.

تعویض روغن در محل را به کارشناسان مجرب وبلاگ چارگون بسپارید.

 • تعویض روغن موتور انواع خودروها
 • تعویض روغن گیربکس های دستی و اتوماتیک
 • تعویض روغن هیدرولیک فرمان
 • تعویض روغن ترمز
 • تعویض ضدیخ
مکانیکی خودرو

تعویض روغن در محل را به کارشناسان مجرب وبلاگ چارگون بسپارید.

 • تعویض روغن موتور انواع خودروها
 • تعویض روغن گیربکس های دستی و اتوماتیک
 • تعویض روغن هیدرولیک فرمان
 • تعویض روغن ترمز
 • تعویض ضدیخ
مکانیکی خودرو

از دلایل ضروری بودن این امر می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 1. عملکرد بهتر موتور: هیچ چیز مانند روغن تازه، باعث به اوج رسیدن عملکرد خودرو و موتور آن نمی گردد. موتور ها دارای قطعات مختلفی هستند که با سرعت بالا حرکت می نمایند. حرکات این قطعات متحرک باعث ایجاد اصطکاک شده که باعث فراوری گرما می گردد. توجه به زمان تعویض روغن خودرو، میزان گرمای فراوری شده به وسیله موتور را کاهش می دهد. تعویض روغن بعلاوه آلودگی ها و زباله ها را از بین می برد. موتور شما می تواند به دلیل روغن قدیمی داغ گردد، فرسوده گردد و در نهایت به درستی کار نکند.
 2. کاهش میزان مصرف بنزین: تعویض منظم روغن نه تنها برای موتور خودرو بلکه برای کاهش مصرف بنزین هم خوب است! تعویض روغن یک راه آسان برای صرفه جویی در مصرف بنزین است. اصطکاک ناشی از روغن قدیمی می تواند موتور شما را کند نموده و باعث افزایش مصرف انرژی و در نتیجه باعث افزایش هزینه مصرفی بنزین شما گردد.
 3. افزایش طول عمر موتور: همه ما دوست داریم که ماشینی داشته باشیم که سال ها بدون خرابی یا مسئله ای کار کند. دستیابی به این هدف، با تعویض منظم روغن ممکن می گردد، می تواند در عمر خودروی شما تفاوت ایجاد کند.

با تماشا چه نشانه هایی اقدام به تعویض روغن موتور کنیم؟

از نشانه های رسیدن زمان تعویض روغن موتور می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 1. چراغ تعویض روغن روشن می گردد: واضح ترین هشدار مبنی بر اینکه مسئله ای با روغن شما وجود دارد، روشن شدن چراغ روغن است. چراغ تعویض روغن در خودروی شما زمانی روشن می گردد که روغن کافی در سیستم وجود نداشته باشد، بنابراین با تماشا این نشانه سریعاً اقدام به تعویض روغن موتور کنید.
 2. شنیدن صدای ضربات متوالی از موتور: روغن یک لایه محافظ بین قطعات موتور ایجاد می نماید و از سایش فلز با فلز دیگری جلوگیری می نماید و موتور را بی صدا نگه می دارد. اگر روغن کاری در زمان مناسب صورت نگیرد، صدای موتور افزایش می یابد. در برخی موارد هنگام استارت زدن صدای تیک تاک شنیده می گردد. در موارد شدید، حتی ممکن است صدای تق تق یا لرزش را بشنوید که نشان می دهد موتور شما به دلیل عدم روغن کاری در حال خراب شدن است.
 3. روغن سیاه و کثیف: رنگ روغن تمیز، کهربایی و کمی شفاف است. در طی گذشت زمان روغن با ذرات جمع آوری شده موتور، سیاه و کثیف می گردد. شما باید حداقل ماهی یک بار روغن موتور خود را چک کنید. برای آنالیز روغن موتور، بعد از اینکه میله روغن را از مخزن بیرون آوردید و میله به دلیل غیر شفاف بودن روغن دیده نشد، زمان تعویض روغن رسیده است.
 4. داخل ماشین بوی روغن احساس می کنید: اگر داخل خودرو بوی روغن می دهد، اغلب می تواند نشانه نشت روغن باشد. اگر بوی گاز یا دود اگزوز را نیز حس کردید، ممکن است خودرو بیش از حد گرم شده باشد. پس سریعاً روغن موتور را آنالیز کنید.
 5. دود اگزوز: میزانی بخار نیمه شفاف همواره از لوله اگزوز خودروی شما خارج می گردد که کاملا طبیعی است، اما اگر این بخار به دود تبدیل شد، وقت آن است که موتور را آنالیز کنید. ممکن است قطعات موتور معیوب شده باشد یا نشت روغن داشته باشید.
 6. شتاب خودرو کاهش می یابد: وقتی روغن موتور معیوب می گردد، سیستم پیشرانه به نرمی کار نمی نماید. در نتیجه شتاب خودرو کاهش می یابد و نیروی پیشرانه کاهش می یابد.

روغن موتور چه زمانی باید تعویض گردد؟

زمان تعویض روغن در هر خودرویی فرق دارد، اما بهتر است روغن موتور خود را هر 5000 کیلومتر یا هر سه ماه یکبار تعویض کنید. خودروهای نو معمولاً هر 10000 کیلومتر یا شش ماه یکبار احتیاج به تعویض روغن دارند. برخی نیز بر این باورند که تعویض روغن باید هر 12000 کیلومتر یا هر یک سال انجام گردد. دفترچه راهنمای خودروی شخصی خود را در خصوص زمان تعویض روغن حتما چک کنید.

آب بندی موتور تازه تعمیر و صفر کیلومتر

بی توجهی به آب بندی ماشین باعث کاهش عمر موتور، قطعات و قدرت خودرو می گردد. ماشین های صفر کیلومتر یا تازه تعمیر به دلیل خطای میزان گیری خیلی کم هنگام فراوری قطعات احتیاجمند آب بندی هستند. یعنی باید میزانی سایش داشته باشند، سرد و گرم شوند تا سر جای خود به خوبی قرار بگیرند. به همین خاطر شرکت های خودروسازی در دفترچه راهنما به این موضوع اشاره نموده اند که هنگام آب بندی به خودرو خیلی فشار نیاورید.

برای تعمیرکاران خودرو وبلاگ چارگون از برترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

محاسبه قیمت برای شما

نکات مربوط به آب بندی موتور تازه تعمیر و صفر کیلومتر

پیش از هر چیزی بهتر است دفترچه راهنمای وسیله نقلیه خود را آنالیز کنید و ببینید چه توضیحاتی در این مورد داده شده است. اما اگر دفترچه فقط به موضوعات کلی اشاره نموده بود، به نکات زیر توجه کنید:

 • پس از تعمیر موتور، خودرو باید به مدت 5 ساعت در جای خود کار کند. بعلاوه تعمیرکار چرخ ها روی جک به حرکت درآورد.
 • در دفترچه های راهنما به این موضوع که به موتور خودرو فشار نیاورید، تاکید شده است. این به آن معناست که از 50 درصد قدرت ماشین خود بهره ببرید. مثلا اگر دور موتور خودروی شما تا 8000 دور در دقیقه می آید، سعی کنید دور موتور تا 4000 دور بالا بیاید. پدال گاز را بیش تر از نصف فشار ندهید.
 • ماشین را در دنده مرده قرار ندهید. قرار دادن ماشین در دنده مرده باعث می گردد که خودرو نتواند نیروی لازم برای به حرکت درآوردن ماشین را فراوری کند و به قطعاتی مثل یاتاقان، گژن پین و پیستون فشار وارد گردد.
 • در دوره آب بندی از حمل بار بیش از حد خودداری کنید. افراد زیادی را سوار ماشین نکنید. با افزایش وزن ماشین به ماشین فشار بیش تری وارد می گردد.
 • از ترمز زدن های شدید و ناگهانی خودداری نمایید. ترمز شدید به موتور خودرو فشار وارد می نماید و باعث سایش بیش تر می گردد.
 • با دور موتور های مختلف رانندگی کنید. به اصطلاح در 1500 کیلومتر اول با سرعت ثابت رانندگی نکنید. برای این کار اول دنده را با دور موتور 2 تغییر دهید و بعد از 500 کیلومتر می توانید دنده را با دور موتور 3 عوض کنید و پس از 500 کیلومتر بعدی، دور موتور 4 را امتحان کنید. سرعت های مختلف 120، 140، 170 و … را بعد از 1500 کیلومتر امتحان کنید تا خودرو سرعت و شتاب لازم را پیدا کند.
 • اگر در شهر های گرمسیر ساکن هستید به این نکته توجه کنید که دمای موتور از حد مجاز بالاتر نرود. چون باعث انبساط بیش از حد قطعات و آسیب رساندن به آن ها می گردد.

نکات مهم بعد از تعمیر اساسی موتور

یک موتور تازه تعمیر حتی از یک موتور نو هم حساس تر است. دلیل این موضوع هم آن است که فرآیند آب بندی موتور تازه تعمیر، نسبت به موتور نو کوتاه تر و قرار گیری و هم سایز شدن قطعاتی مثل یاتاقان ها، میل لنگ، پیستون ها و رینگ ها سریع تر اتفاق خواهد افتاد.

پس به دلیل حساسیت این موضوع بهتر است نکاتی را در این مورد بدانیم:

 1. آب بندی موتور تازه تعمیر بهتر است از لحظه ای که استارت زده می گردد تا 700 الی 1200 کیلومتر باشد. در این دوره فشار زیادی به خودرو وارد نکنید و آب بندی نهایی در 3800 الی 5800 کیلومتر صورت خواهد گرفت.
 2. از استفاده از روغن بی کیفیت و نامرغوب به شدت پرهیز کنید که باعث افزایش فراوری براده می گردد.
 3. در این مرحله احیاگر ها، هماهنگی دقیق تر و بهتری را برای هماهنگی قطعات درگیر با یکدیگر به ارمغان می آورد. بعلاوه مدت زمان آب بندی را تا دو برابر کاهش می دهند و دیگر احتیاجی به تعویض روغن بعد از آب بندی نیست.
 4. اگر تعویض برخی از قطعات مثل پیستون، بوش ها، رینگ پیستون و … بدون تراش میل لنگ و یا سیلندر انجام گردد، احیاگر های رینگ و سیلندر می توانند در این شرایط بسیار مفید واقع شوند. به این صورت که باعث ترمیم سطوح ساییده شده قطعات خواهند شد و فرایند آب بندی را راحت تر می نمایند.
 5. پس از مونتاژ کامل و دقیق موتور بنزینی و بلافاصله پس از اینکه استارت موتور تازه تعمیر زده شد، متال کاندیشنر ماکزیمم استفاده گردد.
 6. پس از مونتاژ کامل و دقیق موتور دیزل و بلافاصله پس از اینکه استارت موتور تازه تعمیر زده شد، متال کاندیشنر ماکزیمم دیزل استفاده گردد.

بهتری زمان تعویض روغن بعد از تعمیر موتور

به منظور جلوگیری از مسائل، بهتر است تعویض روغن بعد از تعمیر موتور را جدی بگیرید. اولین تعویض روغن بعد از تعمیر موتور بهتر است پس از مسافت 1500 کیلومتر از زمانی که موتور استارت می خورد، انجام گیرد. در این مدت آب و روغن خودرو را مداوم چک کنید. دومین نوبت تعویض روغن باید تقریباً در نصف فاصله زمانی معمول انجام گردد. به عنوان مثال، اگر فاصله معمول تعویض روغن موتور شما 10000 کیلومتر است ، دومین تعویض روغن بعد از تعمیر موتور باید در حدود 5000 کیلومتر اتفاق بیفتد. در 5000 کیلومتر بعد از تعمیر موتور، باید دو بار روغن خود را تعویض کنید.

دلیل تعویض روغن بعد از تعمیر موتور چیست؟

به دلیل تلرانس فراوری، قطعات میزانی سایش دارند. این سایش به صورت یک سری براده در روغن موتور خودرو پخش می گردد. این براده ها در فیلتر ماشین گیر می نمایند. با افزایش این سایش و براده ها، فیلتر پر می گردد و سوپاپ بای پس باز شده و روغن بدون اینکه فیلتر گردد داخل موتور چرخش پیدا می نماید. این براده ها به همراه روغن در موتور می چرخند و ممکن است باعث بسته شدن سوراخ های هیدرولیک و در بدترین حالت باعث خش انداختن و یاتاقان زدن ماشین گردد.

نکات تعویض روغن ماشین خوابیده

استفاده نکردن از ماشین به مدت طولانی و یا خوابیدن خودرو در پارکینگ، باعث خرابی روغن موتور می گردد و قطعات خودرو پس از مدتی بر اثر سایش و اصطکاک از بین می روند. بعلاوه باعث نشت روغن و در نتیجه باعث افت فشار و عدم فعالیت درست موتور می گردد.

به منظور تعویض روغن ماشین خوابیده به مراحل زیر توجه کنید:

 1. کاپوت را باز کنید تا فشار سطح را میزان گیری گردد. روغن موتور، به وسیله فرستنده فشار، در مخزن روغن در بلوک موتور قرار می گیرد. این بخش که یک سیلندر کوچک است، وظیفه انتقال فشار روغن به گیجی که روی داشبورد بوده را دارد. برای پیدا کردن محل دقیق آن به دفترچه راهنما مراجعه کنید.
 2. به منظور تخلیه روغن، زیر مخزن یک سطل قرار داده و سپس اقدام به قطع کردن اتصال برق از فرستنده فشار نمایید.
 3. قبل از اینکه تستر را سوار کنید، بلوک موتور را با استفاده از یک آچار مناسب قطع کنید.
 4. در این مرحله سطح روغن را چک کنید و ببینید آیا مخزن به درستی پر شده یا خیر.
 5. ماشین را به مدت 5 دقیقه روشن کنید و اجازه دهید تا دمای خودرو به دمای معمول برسد.
 6. با مراجعه به دفترچه میزان محدوده فشار برای یک دور در دقیقه را چک کنید.
 7. توجه کنید در طی این زمان، موتور روشن است و فشار روغن آنالیز و ثبت گردد.
 8. موتور خاموش نموده و بگذارید خنک گردد. سپس تست نماینده فشار را مجدداً نصب کنید.
 9. اتصال برق فرستنده را دوباره وصل نموده و ماشین را پایین آورده و در نهایت سطح روغن را تا نقطه مورد نظر پر نمایید.

بیشتر بخوانید: پر کردن بیش از حد روغن موتور ماشین

سخن پایانی

تعویض به موقع روغن برای حفظ سلامت موتور نقش مهمی دارد. در این مقاله از مجله وبلاگ چارگون با به آنالیز برترین زمان تعویض روغن بعد از تعمیر موتور پرداختیم. شما می توانید سوالات و نظرات خود را در بخش دیدگاه ها با ما درمیان بگذارید تا پاسخ خود را از کارشناسان خودروی وبلاگ چارگون دریافت نمایید.

اگر خودروی شما احتیاج به تعویض روغن دارد و فرصت کافی برای مراجعه به تعمیرگاه ندارید، کافی است از خدمات تعویض روغن در محل وبلاگ چارگون بهره ببرید.

منبع: آچاره

به "برترین زمان تعویض روغن بعد از تعمیر موتور" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برترین زمان تعویض روغن بعد از تعمیر موتور"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید