منصوره ثابت زاده: دوبیتی به گویش ها و زبان های مختلفی اجرا می گردد

به گزارش وبلاگ چارگون، خبرگزاری خبرنگاران-پژوهشگر موسیقی اقوام و عضو شورای علمی سیزدهمین جشنواره موسیقی نواحی ایران درباره بخش پژوهش و بین الملل جشنواره توضیحاتی ارائه داد.

منصوره ثابت زاده: دوبیتی به گویش ها و زبان های مختلفی اجرا می گردد

به گزارش وبلاگ چارگون و به نقل از نای، منصوره ثابت زاده پژوهشگر و عضو شورای علمی سیزدهمین جشنواره ملی موسیقی نواحی ایران، درباره موضوع این دوره از جشنواره موسیقی نواحی ایران گفت: دوبیتی محور اصلی سیزدهمین جشنواره موسیقی نواحی است و قرار است آن را در انواع مختلف و در کل مناطق و نواحی کشور با معرفی بهترین و برگزیده ترین دوبیتی خوان های کشور دنبال کنیم. در بخش پژوهش نیز بخش ادبی آن را نیز گنجانده ایم، چراکه هم در ادبیات و هم در موسیقی وجود دارد. بنابراین دوبیتی در بخش پژوهش از نظر ادبیات و از نظر نوع موسیقایی در کشور آنالیز می گردد.

ثابت زاده در خصوص تاریخچه دوبیتی خوانی شرح داد: دوبیتی قالبی قدیمی در شعر است؛ پیش از اسلام نیز اشعاری داشتیم و قابل تحقیق است. مسلماً سابقه و پیشینۀ قدیمی تری دارد، اما نه به شکلی که در اوایل قرون یک و دو اسلامی شاهد هستیم. در قرن سوم و سپس در قرن چهارم که شاعران بزرگی ظهور پیدا کردند، نوع ادبیِ دوبیتی در اقصی نقاط ایران رواج داشته است. به مرور به باباطاهر می رسیم که بهترین دوبیتی ها را با لهجۀ همدانی سروده و از قدیمی ترین دوبیتی های ادبی است. در روستاها دوبیتی گویی هم بسیار رواج داشته و هم قدیمی است. به شخصه در تربت جام که گاهی در کودکی به آنجا می رفتیم و اطراف مشهد و شهرهای خراسان، نمونۀ این دوبیتی خوانی ها را شنیده ام و بیشتر زن ها آنها را حفظ بودند و با ساز دوتار در عروسی ها اجرا می شد. موضوع و مضمون دوبیتی ها بسیار گسترده است.

وی اضافه نمود: دوبیتی به گویش ها و زبان های مختلفی اجرا می گردد و این بخش از موسیقی کشور که در این دوره از جشنواره معرفی می گردد، از مهم ترین، متنوع ترین و قدیمی ترین بخش های موسیقی نواحی ایران است.

این پژوهشگر درباره تفاوت اجرای دوبیتی های اقوام مختلف نیز توضیح داد: نواحی های مختلف موسیقی های مختلفی دارد، در نتیجه روی همان موسیقی های خاص هر منطقه نیز دوبیتی ها مختلف است. در واقع جشنواره خدمت بزرگی به بخش ادبی و موسیقایی کشور می نماید که این نوع از موسیقی نواحی ایران را معرفی می نماید. اگر همین روال در سال های آینده ادامه پیدا کند و به صورت تخصصی به موضوعات تعیین پرداخته گردد خروجی بهتری خواهیم داشت.

منصوره ثابت زاده گفت: در شرایط کرونا از اینکه جشنواره برگزار می گردد و شاهد اجرای برنامه ها به صورت آنلاین هستیم خوشحالم. برای بخش بین الملل، با کشورهای تاجیکستان، جمهوری آذربایجان و افغانستان در تماس هستیم تا بتوانیم نمونه هایی از دوبیتی های این کشورها را که مختص فارسی زبانان است، در جشنواره به صورت آنلاین ارائه کنیم.

سیزدهمین جشنواره موسیقی نواحی ایران به دبیری احمد صدری به صورت آنلاین و آفلاین در کرمان در آبان برگزار می گردد.

منبع: خبرگزاری آریا

به "منصوره ثابت زاده: دوبیتی به گویش ها و زبان های مختلفی اجرا می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "منصوره ثابت زاده: دوبیتی به گویش ها و زبان های مختلفی اجرا می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید