هر هفته 24 روستای کشور برق دار می گردد

به گزارش وبلاگ چارگون، تهران (پانا) - مجری طرح برق رسانی روستایی کشور با اشاره به اقدامات صورت گرفته صنعت برق در برق دار کردن روستاها، گفت پس از پیروزی انقلاب اسلامی و گذشت چهل و سه سال ، هر هفته به طور میانگین 24 روستا به شبکه متصل شده است.

هر هفته 24 روستای کشور برق دار می گردد

به گزارش وزارت نیرو، علی چهل امیرانی با اشاره به سهم 31 درصدی مشترکان روستایی از شبکه توزیع برق کشور اظهار کرد: تعداد مشترکان روستایی برق به بیش از 21 میلیون نفر رسیده که برای پوشش این تعداد مشترک 25 هزار کیلومتر شبکه توزیع احداث شده که این مقدار شبکه معادل 6 برابر محیط کره زمین است.

مجری طرح برق رسانی روستایی کشور توضیح داد: پیش از انقلاب 4367 روستا به شبکه برق دسترسی داشتند اما با پیروزی انقلاب مقدار دسترسی روستاییان با افزایش 15 برابری به 57 هزار و 966 روستا رسیده که این تعداد در سرانجام سال جاری به 58 هزار روستا خواهد رسید.

وی با بیان اینکه طبق آمارهای آژانس بین المللی انرژی میانگین دسترسی روستاییان در دنیا به شبکه برق 85 درصد بوده که 15 درصد آنها نیز محروم هستند، افزود: طی 43 ساله اخیر با پیروزی انقلاب به طور میانگین هفته ای به 24 روستا برقرسانی شده است.

به گفته چهل امیرانی، مقدار دسترسی روستاییان به شبکه برق در کشور به 99.7 درصد رسیده و آن 0.3 درصد نیز به علت قرار گرفتن در منطقه ها سخت گذر یا سکونتگاه های عشایری فصلی است.

وی با بیان اینکه تا سرانجام دولت سیزدهم پوشش شبکه روستایی به 100 درصد خواهد رسید، اظهار کرد: برق رسانی به آبادی ها در صورت داشتن شرایط لازم مانند کسب مجوزهای لازم از منابع طبیعی و بنیاد مسکن تا سرانجام دولت صورت گرفته و این آبادی ها به شبکه توزیع متصل خواهند شد.

مجری طرح برق رسانی روستایی کشور با بیان اینکه در حال حاضر روستاهای بالای 10 خانوار همگی به شبکه برق متصل شده اند، بیان کرد: با وجود تصور مردم در مورد محرومیت استان های سیستان و بلوچستان و کرمان در دسترسی به شبکه برق، این دو استان رتبه بالایی از لحاظ دسترسی به شبکه برق دارند به طوری که استان سیستان و بلوچستان پیش از انقلاب تنها 31 روستای برق دار داشته، درحالی که این تعداد، اکنون با رشدی 147 برابری در تعداد روستاهای برق دار کشور همراه بوده و در صدر استان های برخوردار از برق قرار گرفته است.

وی اضافه نمود: اگر بخواهیم تعداد مشترکان روستایی را به خانوار بیان کنیم، هم اکنون نزدیک به چهار و نیم میلیون خانوار به شبکه برق دسترسی دارند و برای خانوارهایی که در منطقه ها سخت گذر قرار داشته که حتی جهت حمل و نقل به آن منطقه ها احداث نشده نیز به وسیله بالگرد نسبت به انتقال تجهیزات اقدام کردیم.

به گفته وی، 220 روستا به علت نبود جهت ارتباطی، سخت گذر بودن و یا دور بودن از شبکه برق با استفاده از سیستم های خورشیدی، برق مورد احتیاج خود را دریافت می نمایند، البته استفاده از موتور های دیزلی نیز با سوخت رسانی به وسیله بالگرد به منظور تأمین برق بعضی از روستاهایی که شرایط خاصی به لحاظ جغرافیایی دارد، از دیگر راهکارها برای برق دار کردن روستاهای دور از شبکه است.

چهل امیرانی، برقرسانی به عشایر را از دیگر برنامه های صنعت برق بیان کرد و با بیان این که این حرکت برای نخستین بار در کشور صورت گرفته، اضافه نمود: از سال گذشته با بومی سازی تجهیزات برای برق رسانی قابل حمل خورشیدی به عشایر، نزدیک به 10 هزار خانواده عشایری به برق دسترسی پیدا کردند و در گام بعدی این تعداد به بیش از 20 هزار خانوار عشایری خواهد رسید.

مجری طرح برق رسانی روستایی گفت: با ساخت و بومی سازی سیستم های قابل حمل خورشیدی، وزارت نیرو پا را از روستا و آبادی فراتر گذاشته و برقرسانی به سکونتگاه های موقت و عشایر را هدف قرار داده است.

مجری طرح برق رسانی روستایی کشور بعلاوه در مورد طرح بهارستان نیز با بیان این که بخش زیادی از شبکه توزیع برق روستایی دارای عمر بالایی بوده و به علت قرار گرفتن در معرض آب و هوای و شرایط جوی طبیعی دچار فرسودگی شده، گفت: طرح بهارستان برای بهسازی شرایط شبکه فرسوده روستایی آماده شده و به شکل روستا محور و شناسنامه محور فعالیت خود را انجام می دهد به صورتی که در این طرح، پس از ورود به یک روستا، روشنایی معابر، ولتاژ، شبکه فرسوده و ... هر روستا اصلاح خواهد شد و چنانچه با اجرای طرح هادی روستایی شبکه برق رسانی در جای نامناسبی از معابر قرار گرفته باشد، جای این تجهیزات نیز تغییر خواهد نمود و پس از سرانجام همه این فعالیت ها، از آن روستا خارج می شویم.

وی اضافه نمود: در گام نخست بهسازی شبکه توزیع 25 هزار روستا تا سرانجام دولت در دستور کار قرار گرفته که با توجه به بحران های جوی و فرسودگی شبکه، زمان برق پایدار در این منطقه ها را افزایش خواهد داد.

چهل امیرانی افزود: سیستم های خورشیدی قابل حمل می تواند تا 48 ساعت احتیاج خانواده های عشایری و روستایی را در زمان های ابری یا شب تامین کند و با داشتن یک باتری 20 کیلوگرمی به راحتی قابل حمل است.

مجری طرح برق رسانی روستایی کشور اضافه نمود: در این تجهیزات، خروجی برای استفاده از سیستم روشنایی، دو خروجی (پورت) usb برای شارژ موبایل و تبلت به منظور استفاده معلمان و دانش آموزان تعبیه شده که هزینه این سیستم خورشیدی 10 میلیون تومان است.

وی با بیان اینکه حدود 10 هزار و 600 دستگاه سامانه خورشیدی تا به امروز تحویل عشایر شده، اضافه نمود: این رقم تا سرانجام خرداد سال آینده به 20 هزار 500 خواهد رسید و مهم ترین هدف دولت نیز کامل کردن 100 درصدی پوشش برق شبکه عشایری است.

امیرانی در سرانجام گفت: به عنوان خادمان برق مردم روستایی، در پی توسعه شبکه برق و ارائه خدمات با کیفیت در این منطقه ها هستیم و به همین منظور تکمیل شبکه برق رسانی به عشایر،روستاها و بهسازی شبکه برق روستایی کشور در دستور کار صنعت برق قرار گرفته است.

منبع: خبرگزاری پانا

به "هر هفته 24 روستای کشور برق دار می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هر هفته 24 روستای کشور برق دار می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید