ادعای پامپئو در زمینه طرح گسترده ترامپ برای تحریم و مقابله با ایران

به گزارش وبلاگ چارگون، وزیر امور خارجه آمریکا در مصاحبه ای با یک نشریه آمریکایی از طرح گسترده دولت آمریکا برای مقابله با ایران و کوشش برای بازگرداندن تحریم های بین المللی علیه این کشور اطلاع داد.

ادعای پامپئو در زمینه طرح گسترده ترامپ برای تحریم و مقابله با ایران

به گزارش گروه بین الملل وبلاگ چارگون، مایک پامپئو وزیر امور خارجه آمریکا در مصاحبه با نشریه آمریکایی واشنگتن فری بیکن از طرح گسترده دولت دونالد ترامپ برای مقابله با ایران پرده برداری کرد.

وزیر خارجه آمریکا توضیح داد که دولت ترامپ، کوشش چندمنظوره ای را با هدف مقابله با گسترش ایران در سراسر منطقه غرب آسیا شروع نموده است که از آن جمله می توان به کوشش های واشنگتن در سازمان ملل برای تضمین بازگشت تحریم های جهانی علیه ایران اشاره نمود که این امر ضربه مرگبار نهایی به برجام وارد می نماید.

پامپئو بعد از ملاقات اخیر خود با خاندان سلطنتی ریاض، در مصاحبه ای مفصل با فری بیکن توضیح داد علیرغم آنکه دولت ترامپ با چالش های بسیار زیادی در مقابله با تهران روبرو بوده است، اما همچنان در دستیابی به یک ائتلاف جهانی برای مقابله با برنامه هسته ای ایران، راسخ بوده است.

پامپئو در این افشاگری تأکید کرد که گام های بعدی دولت ترامپ، از بین بردن نفوذ ایران در کشور های کلیدی عربی از جمله یمن، سوریه و لبنان است.

پامپئو توضیح داد که در ماه های آینده، قرار است به همراه رئیس جمهور آمریکا تصمیم مهمی درباره مطرح کردن درخواست از سازمان ملل برای استناد به مکانیسم ماشه برای بازگشت مجموعه ای از تحریم های بین المللی علیه ایران که در نتیجه برجام لغو شده بودند، اتخاذ خواهند کرد.

پامپئو توضیح داد، گرچه ترامپ هنوز تصمیم نهایی درباره مکانیسم ماشه در سازمان ملل اتخاذ ننموده است، اما از قبل زمینه را برای این اقدامات فراهم نموده است.

وزیر خارجه آمریکا ادامه داد: بعنوان یک موضوع سیاسی، ما به وضوح اعلام کردیم که لغو تحریم های تسلیحاتی علیه ایران غیرقابل پذیرش است. ما می دانیم که این ضرب الاجل ها و بخش های بند غروب در حال نزدیک شدن است. اولین مورد که مورد بسیار مهمی است، در ماه اکتبر از راه می رسد (منقضی شدن تحریم های تسلیحاتی ایران).

وی در ارتباط با احتمال لغو تحریم های تسلیحاتی ایران در اکتبر 2020 گفت: فقط به این فکر کنید (که تحریم های تسلیحاتی لغو گردد). ما [موشک هایی]داشتیم که از یمن به سمت عربستان سعودی پرتاب می شدند و هشت ماه دیگر، فروش این موشک ها به ایران قانونی می گردد. ما مصمم هستیم تا اقدامی علیه این شرایط صورت گیرد و ما مصمم هستیم که چنین چیزی متوقف گردد. ما با شرکای آلمانی، فرانسوی و بریتانیایی خود در اینباره حرف زدیم، آن ها نیز می دانند و این تهدید را احساس می نمایند.

پامپئو با اینحال تأکید کرد که کشور های اروپایی همچنان پیوند خود با برجام را حفظ نموده اند و در موضوع ایران با ایالات متحده آمریکا چندان همسو نیستند و شرح داد: آن ها اساساً معتقدند که ماندن در آن توافق (برجام) به بهترین شکل در راستای منافع آن ها است.

پامپئو شرح داد: حرف ما این است: ایران تا حد زیادی مهم ترین مؤلفه های های [توافق هسته ای]مربوط به غنی سازی هسته ای را نادیده می گیرد.

این دیپلمات آمریکایی درباره کوشش های آمریکا برای مقابله با ایران گفت: مهم است که ائتلافی داشته باشیم که حتی الامکان همسو باشد. ما از قبل با سازمان ملل وارد همکاری شدیم تا این بحث را پیش ببریم. امیدوارم که روس هاو چینی ها نیز این مسئله را درک نمایند. شما از حق وتو آن ها حرف می زنید. ما چنین فرضیه ای نداریم. ما معتقدیم که روسیه و چین نیز نگرانی مشترک ما را دارند که ایران قادر به خرید سامانه های تسلیحاتی مهمی است که اساساً برای اینجا در خاورمیانه (غرب آسیا) ثبات زدا است.

دولت (ترامپ) احتمالاً از سازمان ملل خواهان بازگشت کامل تحریم ها (فعال شدن مکانیسم ماشه) را داشته باشد. این امر، تمامی کشور های عضو را از کوشش برای لغو تحریم های تسلیحاتی بازمی دارد.

وزیر خارجه آمریکا در بخشی از مصاحبه خود به حمایت آمریکا از لبنان اشاره نمود و گفت: کشور های عربی و ایالات متحده به طور متحد می گویند که ما از حمایت از لبنان در زمانیکه آمادگی داشته باشد تحت کنترل نفوذ ایران و حزب الله نباشد، خرسندیم.

وی ادامه داد که بعید است یاری نظامی آمریکا علیرغم مخالفت های کنگره به لبنان متوقف گردد شرح داد: رئیس جمهور و دولت ما تا امروز همچنان معتقدند که حمایت از نیرو های مسلح لبنان، نهادی که کمترین تأثیرپذیری را از حزب الله، دارد داشته باشیم تا در نهایت فرصت امنیتی را به دولت بعدی لبنان بدهد.

وزیر خارجه آمریکا در ارتباط با حمایت از نیرو های مسلح لبنان ادامه داد: دفعه بعد، تصمیماتی درباره نه تنها میزان و چگونگی یاری ها اتخاذ می کنیم بلکه آنالیز می کنیم که آیا تداوم یاری ها به نیرو های مسلح لبنان مناسب است یا خیر. ما مجدداً این مسئله را ارزیابی می کنیم. عناصر خوبی درون لبنان هستند که چیزی جز جدا شدن از حزب الله نمی خواهند. ما خواهان حمایت و تشویق آن افرادی هستیم که ازحقوق اساسی مردم لبنان دفاع می نمایند.

ائتلاف عربستان سعودی و آمریکا علیه ایران

وزیر خارجه آمریکا در مورد روابط ویژه و خاص میان واشنگتن و ریاض به خصوص در موضوع ایران گفت: این کلمات مفهوم بزرگی دارد. این روابطی که ما در منطقه داریم، خواه روابط با سعودی ها، اماراتی ها، ...، تمامی افرادی که در این ائتلاف هستند، درک می نمایند که اگر ما بتوانیم جمهوری اسلامی (ایران) را وادار کنیم تا به شیوه ای که غیرانقلابی رفتار کند، شانس افزایش رشد و رفاه در منطقه را خواهیم داشت.

پامپئو در پاسخ به سؤالی مبنی بر ادامه همکاری واشنگتن با ریاض علیرغم انتقاد گروه های حقوق بشری ادامه داد: ما اساساً تصمیمات درستی برای ادامه همکاری با پادشاهی (ریاض) گرفتیم تا امنیت و ایمنی را برای مردم آمریکا فراهم آوریم.

عربستان سعودی در سال های اخیر، به دلیل حملات تهاجمی علیه مردم یمن به شدت مورد انتقاد گروه های حقوق بشری و حتی بعضی مقام های آمریکا قرار گرفته است.

پامپئو با بی توجهی به موجی از نقدها گفت که آمریکا هیچ تردیدی برای ادامه همکاری با عربستان سعودی برای مبارزه با اقدامات تروریستی ندارد.

وی در مورد تشکیل ائتلاف برای مقابله با ایران گفت: بحث مسلمان و مسیحی و یهودی مطرح نیست. بحث امنیت منطقه مطرح است. آن ها یک هدف مشترک و تهدید مشترک از سوی ایران دارند و با شناخت کامل از تاریخ منطقه آمادگی دارند کنار هم قرار بگیردند، اما کنار هم قرار می گیرند تا این تهدید مشترک را پس بزنند.

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "ادعای پامپئو در زمینه طرح گسترده ترامپ برای تحریم و مقابله با ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ادعای پامپئو در زمینه طرح گسترده ترامپ برای تحریم و مقابله با ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید