ریابکوف: آمریکا باید درک کند راهی جز اجرای پایدار برجام وجود ندارد

به گزارش وبلاگ چارگون، معاون وزیر خارجه روسیه تأکید کرد، مقامات واشنگتن باید این واقعیت را درک نمایند که شکست برجام و افزایش تنش در منطقه، عواقب بسیار سنگینی برای همه دنیا داشته و اقتصاد دنیای را بشدت تحت تاثیر قرار خواهد داد.

ریابکوف: آمریکا باید درک کند راهی جز اجرای پایدار برجام وجود ندارد

به گزارش گروه بین الملل وبلاگ چارگون به نقل از خبرگزاری تاس، سرگئی ریابکوف معاون وزیر امور خارجه روسیه شب گذشته در انتها کنفرانس عدم گسترش در مسکو بیان کرد که جمهوری اسلامی ایران سلاح هسته ای ندارد و مقامات مسکو امیدوارند که هرگز توان بالقوه فراوری چنین سلاح هایی در ایران ظهور پیدا نکند و برای این منظور جامعه بین الملل یک شبکه قانونی و قابل اطمینان و مکانیزم آنالیز لازم را ایجاد نموده است.

این دیپلمات بلندپایه روس اضافه کرد: ما مصرانه بر این عقیده هستیم که برای اطمینان پیدا کردن از این مسئله هیچ راه دیگری به غیر از اجرای پایدار توافقات بدست آمده در چارچوب برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) در سال 2015 وجود ندارد. این تنها جهت برای حمایت، حفظ و نجات توافق هسته ای با ایران است.

ریابکوف همچنین تاکید نمود، در روسیه امیدوارند که ابتکارعمل پیشنهادی از سوی امانوئل ماکرون رئیس جمهوری فرانسه برای نجات برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) این امکان را بوجود آورد تا توافق هسته ای همچنان حفظ گردد.

وی گفت: ما قاطعانه از کوشش ها در جهت کاهش وخامت اوضاع پیرامون ایران و بازگشت به جهت تحقق برجام در چارچوب توافقات اولیه مورد قبول همه شرکت نمایندگان در آن حمایت می کنیم و امیدواریم که ابتکارعمل پیشنهادی امانوئل ماکرون امکان حفظ این توافقنامه مهم بین المللی را فراهم آورد.

امیدواری مسکو به درک واشنگتن از این واقعیت که برجام تنها گزینه است

معاون وزیر خارجه روسیه تاکید نمود که به نفع همه کشورها خواهد بود که توافق هسته ای با ایران حفظ گردد. وی اضافه کرد: نه ایران، نه آمریکا، نه اروپا و نه دیگر کشورهای دنیا از شکست توافقات همه جانبه در چارچوب برجام، منفعتی نخواهند دید. افزایش تنش و وخامت اوضاع و امکان درگیری نظامی مستقیم، عواقب بسیار سنگینی برای همه دنیا به دنبال خواهد داشت، اقتصاد دنیای را بشدت تحت تاثیر قرار داده و امکان دسترسی به مواد اولیه و بازارهای مالی را دچار آسیب های جدی خواهد نمود. ما هنوز امیدواریم هستیم که مقامات واشنگتن هم این واقعیات را درک نمایند.

کوشش مشترک روسیه و ایران برای مقابله با تحریم های آمریکا و تقویت روابط دوجانبه

سرگئی ریابکوف ابراز اطمینان کرد که روسیه و ایران قصد دارند با موفقیت روابط دوجانبه را توسعه داده و مصونیت دو کشور در برابر سیاست تحریمی اعمال شده از سوی ایالات متحده را تقویت نمایند.

وی گفت: هرچه می گذرد، ایالات متحده کوشش بیشتری می نماید تا زندگی در روسیه و ایران را با استفاده از رژیم تحریم ها دشوارتر کند، ولی ما نیز هر چه می گذرد، بیش از پیش تمایل پیدا می کنیم تا راهی برای موفقیت و مصونیت خویش در برابر آسیب های وارده در نتیجه اقدامات مخرب آمریکا بیابیم.

این دیپلمات بلندپایه تاکید نمود، روسیه نه تنها بطور کامل از حفظ سطح روابط فعلی و همکاری های چندجانبه در عرصه های مختلف با جمهوری اسلامی ایران حمایت می نماید، بلکه کوشش دارد تا روابط خود با تهران را تا جای ممکن تعمیق و گسترش دهد.

وی اضافه کرد: روسیه و ایران طرح های مشترک زیادی در عرصه های مالی دارند. صحبت بر سر روابط تجاری ساده و مکانیزم پیچیده تر همکاری ها در عرصه هایی است که در برابر تحریم های مخرب و فراملی آمریکا آسیب پذیرتر هستند.به گفته ریابکوف، روسیه و ایران همچنین قصد دارند تا در آینده به پیشرفت هایی در بعضی طرح های زیرساختاری دست یابیم که می توانند باعث نزدیکی بیش از پیش دو کشور گردد.

منبع: خبرگزاری تسنیم

به "ریابکوف: آمریکا باید درک کند راهی جز اجرای پایدار برجام وجود ندارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ریابکوف: آمریکا باید درک کند راهی جز اجرای پایدار برجام وجود ندارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید