از خواص و مضرات زیتون چه می دانید؟

به گزارش وبلاگ چارگون، زیتون علی رغم میزان کوچکش، سرشار از ویتامین E و سایر آنتی اکسیدان های مفید است. خواص زیتون تنها به این دو مورد محدود نمی گردد. مطالعات گوناگون، فواید زیتون و تأثیر مثبت آن را بر سلامت قلب نشان داده اند. بعلاوه زیتون می تواند در پیشگیری از پوکی استخوان و سرطان مفید باشد. همراه ما باشید در این مقاله می خواهیم به آنالیز خواص و مضرات زیتون بپردازیم.

از خواص و مضرات زیتون چه می دانید؟ وقتی پای زیتون به میان می آید، کمتر کسی به کالری آن توجه می نماید. چرا که زیتون طعم و عطری مجذوب نماینده دارد و مصرف آن به همراه غذا بسیار خوشایند است. کالری زیتون خیلی کم نیست؛ بنابراین زیاده روی در مصرف آن می تواند چاقی را در پی داشته باشد. زیتون در رنگ ها و طعم های مختلف وجود دارد. بعضی ها زیتون سبز را دوست دارند و بعضی دیگر از زیتون پرورده، زیتون شور یا زیتون سیاه خوششان می آید. در هر صورت، از زیتون تازه تا روغن زیتون و ترشی زیتون را می توانید برای بهره مندی از خواص این ماده غذایی مصرف کنید. در ادامه کالری انواع زیتون و خواص و مضرات آن را آورده ایم.

زیتون سبز چند کالری دارد؟هر 100 گرم زیتون سبز حاوی 78 کالری است.

ارزش غذایی زیتون سبز
میزان 100 گرم
کالری 78
پروتئین 1.04 گرم
چربی کل 13.22 گرم
کربوهیدرات 4.02 گرم
فیبر 3.1 گرم
شکر 0.84 گرم
کلسیم 46 میلی گرم
آهن 0.66 میلی گرم
منیزیوم 10 میلی گرم
فسفر 6 میلی گرم
پتاسیم 68 میلی گرم
سدیم 1340 میلی گرم
زینک 0.06 میلی گرم
مس 0.11 میلی گرم
سلنیوم 0.8 میلی گرم
ویتامین C 11.9 میلی گرم
تیامین 0.02 میلی گرم
ریبوفلاوین 0.014 میلی گرم
نیاسین 0.29 میلی گرم
ویتامین B6 0.057 میلی گرم
کولین 3 میلی گرم
ویتامین A 36 میلی گرم
بتاکاروتن 405 میلی گرم
ویتامین E 3.37 میلی گرم
ویتامین K 2.4 میلی گرم
اسیدهای چرب 1.751 میلی گرم

زیتون سیاه چند کالری دارد؟

هر 100 گرم زیتون سیاه حاوی 81 کالری است.
ارزش غذایی زیتون سیاه
میزان 100 گرم
کالری 81.3 گرم
پروتئین 0.88 گرم
چربی کل 9.54 گرم
کربوهیدرات 6.06 گرم
فیبر 3 گرم
شکر 0 گرم
کلسیم 90 میلی گرم
آهن 3.31 میلی گرم
منیزیوم 4 میلی گرم
فسفر 3 میلی گرم
پتاسیم 8 میلی گرم
سدیم 735 میلی گرم
زینک 0.22 میلی گرم
مس 0.244 میلی گرم
سلنیوم 0.9 میلی گرم
ویتامین C 1.1 میلی گرم
تیامین 0.003 میلی گرم
ریبوفلاوین 0 میلی گرم
نیاسین 0.032 میلی گرم
ویتامین B6 0.01 میلی گرم
کولین 9.2 میلی گرم
ویتامین A 19 میلی گرم
بتاکاروتن 227 میلی گرم
ویتامین E 1.65 میلی گرم
ویتامین K 1.4 میلی گرم
اسیدهای چرب 1.263 گرم

زیتون شور چند کالری دارد؟

هر 100 گرم زیتون شور حاوی 132 کالری است.
ارزش غذایی زیتون شور
میزان 100 گرم
کالری 132
کربوهیدرات 3.9 گرم
چربی کل 12.3 گرم
پروتئین 1.2 گرم
کلسیم 74 میلی گرم
آهن 1.6 میلی گرم
فسفر 17.77 میلی گرم
سدیم 2400 میلی گرم
ویتامین A 0.09 میلی گرم
تیامین 0.03 میلی گرم
ریبوفلاوین 0.07 میلی گرم
ویتامین B6 0.02 میلی گرم
ویتامین E 0 میلی گرم
ویتامین C 0 میلی گرم

زیتون پرورده چند کالری دارد؟هر 100 گرم زیتون پرورده حاوی 200 کالری است.

فواید و خواص زیتونبرای برخورداری از خواص زیتون می توانید یکی از فرآورده های آن را انتخاب کنید. تفاوتی ندارد که زیتون پرورده را بیشتر می پسندید یا زیتون سبز و سیاه را. خوردن زیتون در هر حالتی برای بدن مفید است. در اینجا بعضی از مهم ترین خاصیت هایی که زیتون دارد را آورده ایم.

1. سلامت قلببرای سلامتی قلبتان چه کار هایی انجام می دهید؟ آیا میدانید که زیتون می تواند قلبتان را همواره صحیح و سالم نگه دارد. زیتون فشارخون را تنظیم می نماید و سطح کلسترول بد خون را پایین می آورد. با مصرف زیتون نگرانی از بابت این که رگ های قلبتان مسدود گردد نخواهید داشت.

زیتون خطر انسداد رگ ها را کاهش می دهد و از حملات قلبی پیشگیری می نماید. با این توصیفات، بهتر است روغن زیتون و زیتون را همواره مصرف کنید تا عمری طولانی تر و بدنی سالم تر داشته باشید.

2. پیشگیری از ابتلا به سرطانسرطان بیماری سختی است. سرطان به سرعت پیشرفت می نماید و تومور های بدخیم تمام نواحی بدن را می گیرند. به همین دلیل است که طول عمر مبتلایان به سرطان کم است. البته سرعت پیشرفت سرطان در نواحی مختلف بدن فرق دارد و بعضی مواقع بیمار می تواند فرایند درمان را به خوبی طی نموده و سلامتی اش را مجدداً به دست بیاورد.

پیشگیری از بیماری راحت تر از درمان آن است. این موضوع برای سرطان هم صدق می نماید. کسانی که زیتون مصرف می نمایند در برابر سرطان های مختلف مانند سرطان سینه و سرطان روده بیمه هستند. زیتون سرشار از آنتی اکسیدان و اسید اولئیک است. با وجود این ترکیبات، رشد تومور های سرطانی در بدن غیرممکن می گردد.

3. شادابی و جوانی پوستکمتر کسی پیدا می گردد که درباره تأثیر زیتون روی پوست و مو نداند. زیتون یک ضد آفتاب طبیعی است. کسانی که زیتون مصرف می نمایند، کمتر از سایرین دچار آفتاب سوختگی خواهند شد. زیتون برای روشن کردن و جوان سازی پوست هم مفید است. اگر می خواهید همواره کم سن به نظر برسید و پوستتان صاف و بدون چروک باشد، از فرآورده های زیتون غافل نشوید.

4. درمان موخوره و رشد موموهایتان را کوتاه نموده اید و برای همواره آرزوی داشتن مو های بلند به دلتان مانده؟ زیتون این رویای شما را به واقعیت تبدیل می نماید. زیتون حاوی مقادیر زیادی ویتامین و مواد معدنی است. با مصرف زیتون می توانید رشد موهایتان را افزایش دهید.

اگر می خواهید سریع تر به نتیجه برسید، پیشنهاد می کنیم کاملاً موهایتان را با روغن زیتون بپوشانید و پس از چند ساعت آن را بشویید. با چند بار تکرار این کار از رشد موهایتان شگفت زده خواهید شد.

روغن زیتون برای درمان موخوره هم مفید است. موخوره نوک مو ها را دوشاخه می نماید. به گونه ای که با نگاه کردن به موهایتان تصور می کنید کسی عمداً آن ها را سوزانده است. مصرف زیتون نمی گذارد که مو ها موخوره بگیرند. برای درمان موخوره و خشکی مو ها هم می توانید روی روغن زیتون حساب کنید. این روغن موهایتان را نرم، لخت و ابریشمی می نماید.

5. پیشگیری از پوکی استخوان می خواهید همواره پایدار قدم بردارید؟ باید مراقب استخوان هایتان و سلامتی آن ها باشید. چرا که این استخوان ها هستند که بدن را پابرجا نگه می دارند. زیتون سرشار از کلسیم است. بچه ها، خانم های باردار و افراد مسن می توانند کلسیم مورد احتیاج بدنشان را از زیتون بگیرند. اگر می خواهید از شر پوکی و شکستگی استخوان ها در امان باشید، به شما پیشنهاد می کنیم زیتون بخورید.

مضرات زیتونمصرف زیتون ممکن است با عوارض زیر همراه باشد.

بروز واکنش های آلرژیک و حساسیت

بروز مسائل گوارشی مانند اسهال

افزایش التهابات بدن

بروز حساسیت های پوستی

سخن آخرزیتون یکی از مجذوب نماینده ترین مواد غذایی است. در اغلب سفره های ایرانی می توان فرآورده های زیتون مانند زیتون شور، زیتون تازه یا زیتون پرورده را به عنوان دورچین غذا مشاهده کرد. روغن زیتون از دیگر فرآورده های پرکاربرد زیتون است. زیتون تازه کالری کمتری از زیتون شور یا زیتون پرورده دارد. زیتون استخوان ها را محکم می نماید و به طور معجزه آسایی شما را جوان نگه می دارد. زیتون برای درمان مسائل گوارشی مفید است و خطر ابتلا به سکته قلبی و مغزی را کاهش می دهد.

منبع: سایت ستاره

منبع: راسخون

به "از خواص و مضرات زیتون چه می دانید؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "از خواص و مضرات زیتون چه می دانید؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید