اساسنامه بانک سرمایه گذاری زیر ساخت آسیا امضا می گردد

به گزارش وبلاگ چارگون، علی طیب نیا در بدو ورود به پکن برای شرکت در مراسم امضای اسناد بانک جدیدالتاسیس زیرساخت آسیایی گفت: قرار است اساسنامه بانک توسط اعضای موسس امضا گردد تا فعالیت این بانک را وارد مرحله جدیدی سازد و جهموری اسلامی ایران به عنوان یکی از اعضای موسس کوشش می نماید نقش موثری در فعالیت های بانک سرمایه گذاری زیر ساخت آسیا ایفا نماید.

اساسنامه بانک سرمایه گذاری زیر ساخت آسیا امضا می گردد

وزیر امور اقتصادی و دارایی بانک زیرساخت آسیا را، بانکی توسعه ای خواند و اضافه کرد: این بانک می تواند مکملی برای سایر بانک های فعال در زمینه تامین اقتصادی برنامه های توسعه ای باشد. بانک سرمایه گذاری زیر ساخت آسیا دارای نقشی موثر در تامین اقتصادی طرح های زیرساختی در مجموعه کشورهای آسیایی است.

بانک سرمایه گذاری زیرساخت آسیا نخستین ساختار جدید بانکی بین المللی در قاره آسیاست که کشورهایی از جمله چین، هند، مالزی، اندونزی، سنگاپور، تایلند، قزاقستان، عربستان، کویت، عمان، قطر، برونئی دارالسلام، کامبوج، لائوس، میانمار، فیلیپین، ویتنام، مغولستان، ازبکستان، نپال، سریلانکا، بنگلادش، پاکستان، مالدیو، نیوزیلند، اردن، تاجیکستان، لوکزامبورگ، برمه، نیوزیلند، سوییس، انگلستان، استرالیا، اتریش، برزیل، دانمارک، فرانسه، آلمان، ایتالیا، هلند، اسپانیا به عضویت رسمی آن درآمده اند.

عضویت جمهوری اسلامی ایران در این بانک حرکتی در جهت تحقق اصول سیاست های اقتصاد مقاومتی مبنی بر استفاده موثر و کارآمد از ظرفیت های اقتصادی سازمان های بین المللی و منطقه ای همراه با نقش آفرینی روزافزون کشورها در عرصه های اقتصادی منطقه ای تلقی می گردد.

همچنین بانک سرمایه گذاری در زیرساخت آسیا(AIIB) از جمله ترتیبات جدید التاسیس بانکی بین المللی در قاره آسیا است که ایجاد آن در سال 2013 از طرف چین مطرح شده است.

سرمایه اولیه این بانک 50 میلیارد دلار معین شده و کشورهای عضو موظف به تامین آن شده اند و در وهله نخست باید ده درصد آن معادل ده میلیارد دلار را واریز نمایند. 75 درصد از سرمایه بانک را کشورهای آسیائی و بیست و پنج درصد آن توسط کشورهای غیرآسیایی تامین خواهد شد. بر این اساس، سهم کشورها بر اساس GDP معین می گردد.

به گفته مقامات چینی، این بانک به دلیل کمبود منابع اعتباری برای سرمایه گذاری در زیرساخت های موجود در قاره آسیا و منطبق با سیاست ها و راهبردهای اقتصادی جدید چین مبنی بر ورود به تعامل با کشورهای آسیا بویژه آسیای میانه میانه تاسیس شده است.

این بانک نه تنها رقیب بانک های منطقه ای و بین المللی حاضر نیست بلکه در جهت تامین منابع مورد احتیاج تاسیس شده است تا احتیاجهای کشورهای منطقه ورای امکانات بانکهای موجود مثل بانک توسعه آسیایی (ADB) در این زمینه را رفع سازد. از همین روست که روسای بانک جهانی و بانک آسیایی توسعه نیز از تاسیس بانک استقبال و برای همکاری با آن ابراز علاقه مندی نموده اند.

منبع: خبرگزاری مهر

به "اساسنامه بانک سرمایه گذاری زیر ساخت آسیا امضا می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اساسنامه بانک سرمایه گذاری زیر ساخت آسیا امضا می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید