اوج گیری تورم در ترکیه

به گزارش وبلاگ چارگون، نرخ تورم ترکیه به مرز 15 درصد رسید.

اوج گیری تورم در ترکیه

به گزارش وبلاگ چارگون به نقل از خبرگزاری دیلی صباح، مرکز آمار ترکیه در گزارشی گفت که نرخ تورم این کشور در 12 ماه منتهی به ژانویه به 14.9 درصد رسیده که این رقم در مقایسه با مدت مشابه ماه قبل 0.3 درصد بیشتر شده است. این نرخ بیکاری، بالاترین نرخ تورم ثبت شده ترکیه در 19 ماه اخیر محسوب می گردد.

در بین بخش های مختلف، بالاترین نرخ تورم مربوط به بخش خدمات با 28.12 درصد بوده است و پس از این بخش نیز، حمل و نقل با تورم 21 درصدی و مواد غذایی و نوشیدنی با 20.43 درصد قرار دارند. از سوی دیگر کمترین نرخ تورم مربوط به لباس و پوشاک با 0.41 درصد و ارتباطات با 0.65 درصد بوده است.

لطفی الوان- وزیر دارایی و خزانه داری ترکیه در پیامی توییتری نوشت: داده های تورمی نشان می دهد هنوز با سطوح هدف گذاری شده فاصله زیادی داریم اما هرگز دست از کوشش کردن برای رسیدن به هدف خود بر نمی داریم. به مشورت با تمامی طرف ها ادامه می دهیم تا به یک ثبات قیمتی پایدار و رشد مالی باکیفیت برسیم.

هسته تورمی که تغییرات قیمتی مواد غذایی و انرژی را به دلیل نوسانات بالای آنها در نظر نمی گیرد، با 0.72 درصد افزایش نسبت به ماه قبل خود به 13.84 درصد رسید.

بر مبنای ماهانه نیز نرخ تورم ترکیه در ماه ژانویه 1.68 درصد اندازه گیری شده که 0.43 درصد بیشتر از تورم ثبت شده ماه قبل در این کشور است.

متوسط نرخ تورم ترکیه در دو سال گذشته 10.74 درصد بوده است که بالاترین نرخ ثبت شده مربوط به 20.35 درصد در ماه ژانویه و کمترین تورم ثبت شده نیز مربوط به تورم 8.55 درصدی ماه اکتبر بوده است.

مقامات ترکیه دستیابی به تورم تک رقمی 8.5 را برای امسال هدف گذاری نموده اند و بانک مرکزی نیز پیش بینی نموده تورم تا سرانجام امسال به 8.32 درصد برسد.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "اوج گیری تورم در ترکیه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اوج گیری تورم در ترکیه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید