بیماران زمینه ای که دارو مصرف می کنند، قبل از تزریق واکسن کرونا چه کنند؟

به گزارش وبلاگ چارگون، ایرنا/ متخصص بیماری های عفونی و گرمسیری با بیان اینکه بیماران زمینه ای قبل از تزریق واکسن کووید19 از تغییر خودسرانه در مصرف دارو پرهیز کنند، گفت: برخی عوارض واکسن کرونا در این گروه جمعیتی ناشی از قطع خودسرانه و افزایش یا کاهش مصرف دارو اتفاق می افتد.

بیماران زمینه ای که دارو مصرف می کنند، قبل از تزریق واکسن کرونا چه کنند؟

عاصفه عباس زاده روز چهارشنبه افزود: میزان اثربخشی واکسن کرونا با توجه به سیستم ایمنی بدن و همچنین بیماری زمینه ای فرق دارد و بعضی بیماران باید طبق نظر متخصص مربوطه این واکسن را دریافت کنند.

وی ادامه داد: به نام مثال بیماران روماتیسمی قبل از تزریق واکسن کرونا برای تنظیم داروها باید به پزشک مراجعه کنند. ابتلا به کرونا در این قشر باعث حمله تازه بیماری های روماتیسمی به نام نوعی از بیماری های خودایمنی و موارد شدید کووید19 می شود. بنابراین این گروه از جمعیت ضمن مشورت درباره ضرورت دریافت واکسن، برای تنظیم داروها هم باید به متخصصان روماتولوژی مراجعه کنند.

عباس زاده شرح داد: بعضی داروهای سرکوب گر، ایمنی را به مدت دو هفته کاهش می دهند و این مساله نیازمند مشورت با پزشک مربوطه به منظور جلوگیری از کاهش اثربخشی واکسن خواهد بود.

وی افزود: تزریق واکسن در بیماران مبتلا به خودایمنی عمدتا با بروز علائمی همچون تب و خستگی و بزرگ شدن غدد لنفاوی همراه می شود. کاهش و رفع این علائم در کوتاه مدت ناشی از تزریق واکسن و در صورت تداوم، ناشی از بیماری زمینه ای بوده و مستلزم مراجعه به مراکز بهداشت و درمان است.

عباس زاده افزود: بیماری های خودایمنی نظیر لوپوس، کج شدن یک طرفه صورت، ام اس و... مانع از تزریق واکسن کرونا نمی شود و تعداد موارد حمله این بیماری پس از تزریق در این گروه از بیماران نادر و از منظر علمی سبب منع مصرف نخواهد شد.

وی ادامه داد: بیماران مبتلا به گیلن باره هم باتوجه به نتایج اثربخش واکسن کرونا از تزریق محروم نمی شوند.

گیلن باره یک بیماری التهابی نادر است که دستگاه عصبی محیطی را درگیر می کند و به سرعت موجب ضعف عضلات و بی حسی می شود.

این متخصص بیماری های عفونی و گرمسیری یادآور شد: اما اثربخشی این واکسن در بعضی گروه های جمعیتی همچون بیماران مبتلا به سرطان و سابقه پیوند عضو می تواند کاهش یابد، اما باتوجه به نظر سازمان بهداشت دنیای باید واکسن کرونا را دریافت کنند.

به گفته وی، بیماران مبتلا به نقص ایمنی اکتسابی نظیر ایدز هم محدودیتی برای تزریق واکسن کرونا نداشته و داروهای این بیماران هم با واکسن کووید19 تداخل نداشته است.

عباس زاده یادآور شد: برای دریافت واکسن همچنین در صورت فلج بودن یک دست، توصیه می شود که از دست سالم برای تزریق واکسن استفاده شود.

وی ادامه داد: استفاده از بعضی واکسن ها هم برای بعضی از بیماران توصیه نمی شود. به نام مثال، در صورت سابقه سکته مغزی و دسترسی به انواع دیگر واکسن کرونا از دریافت واکسن آسترازنکا خودداری شود.

عباس زاده شرح داد: همچنین مبتلایان به سکته مغزی، به جهت مصرف داروهای ضدانعقاد و کاهنده چربی که با هدف گشایش رگ های قلب و مغز استفاده می شود، باید به سرعت در نوبت واکسیناسیون قرار گرفته و برای این گروه از جمعیت هم در صورت دسترسی به انواع واکسن کووید19، واکسن آسترازنکا توصیه نمی شود.

وی در باره تزریق دو نوع متفاوت از واکسن در مرحله اول و دوم هم گفت: دریافت متفاوت دز اول و دوم واکسن که گاها در بعضی از نقاط دنیا هم انجام می شود، عمدتا جنبه تحقیقاتی داشته و غیرعلمی است.

این متخصص با اشاره به پرسش بعضی مراجعان در باره لخته خون ناشی از واکسن آسترازنکا هم نام کرد: لخته در سیاه رگ های پا با درد شدید پشت ساق پا بروز کرده و با حرکت انگشتان شست به طرف بالا تشدید می شود.

وی افزود: این لخته در ریه به صورت درد در قفسه سینه و کوتاهی نفس بوده که با تغییر حالت از خوابیده به نشسته تغییر می کند و در مغز این لخته به صورت سکته مغزی، فلج نسبی و اختلال تکلم بروز می یابد.

عباس زاده ادامه داد: بیماران مبتلا به دیابت تیپ یک و دو هم به دلیل نقص ایمنی مستعد ابتلا به موارد شدید کووید19 بوده باتوجه به نارسایی قلب و کلیه و اختلال در سیستم ایمنی باید در اولویت واکسیناسیون قرار بگیرند.

ضرورت مصرف میان وعده در بیماران دیابتی پس از تزریق واکسن کرونا

وی افزود: بیماری های عفونی و واکسیناسیون در بیماران دیابتی باعث افزایش قند خون می شود. بنابراین با رعایت یک رژیم غذایی صحیح و مصرف منظم داروها به هنگام تزریق واکسن باید از نوسان قند خون پیشگیری کرد.

عباس زاده تاکید کرد: این بیماران پس از تزریق واکسن کرونا، باید از تب بر و مایعات فراوان استفاده کنند و وعده های غذایی در طول 24 ساعت شبانه روز را افزایش دهند. مصرف مواد غذایی در این جمعیت باید به دفعات، با حجم کم باشد. همچنین میان وعده در این جمعیت نقشی مهم در کاهش نوسان قند خون ایفا می کند.

وی یادآور شد: بیماران ام اس هم مستعد ابتلا به انواع شدید کرونا بوده و تزریق واکسن در این بیماران به شدت مورد تاکید قرار گرفته است. عوارض واکسن در این جمعیت هم مانع از منع مصرف واکسن نشده است.

این پزشک شرح داد: واکسن کرونا از نوع ویروس زنده کووید19 نیست و بنابراین تزریق آن در بیمارانی چون ام اس هم باعث حملات بیماری نخواهد شد. واکسن در این بیماران گاها به دلیل بروز تب می تواند علائم بیماری ام اس را به صورت موقتی تشدید کند، اما علائم پایدار ناشی از حملات ام اس بوده و نباید مربوط به عوارض واکسن دانست.

این متخصص بیماری های عفونی و گرمسیری تاکید کرد: بنابراین بیماران با بروز و تشدید بعضی علائم، پس از تزریق دز اول، دز دوم را حذف نکنند.

عباس زاده همچنین با تاکید بر خودداری از تغییر خودسرانه مصرف داروها گفت: گاه عوارض واکسن کرونا به دلیل قطع دارو و تغییر خودسرانه در مصرف اتفاق می افتد. بنابراین بیماران از این اقدام به طور جد خودداری و خودسرانه اقدام به کاهش و افزایش مصرف دارو نکنند.

به گفته این متخصص بیماری های عفونی و گرمسیری، بیماران زمینه ای قبل از تزریق واکسن کووید19 به منظور تنظیم داروها و ضرورت دریافت این واکسن می توانند با پزشک مربوطه مشورت کنند.

منبع: همگردی

به "بیماران زمینه ای که دارو مصرف می کنند، قبل از تزریق واکسن کرونا چه کنند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بیماران زمینه ای که دارو مصرف می کنند، قبل از تزریق واکسن کرونا چه کنند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید