خدمات روانشناسی به بازماندگان اموات کرونایی ارائه می گردد ، پاسخ به 500 هزار سوال روانشناسی در 4030

به گزارش وبلاگ چارگون، مدیر کل دفتر سلامت روانی اجتماعی و اعتیاد وزارت بهداشت گفت: در سامانه مشاوره تلفنی 4030، تا به امروز به 500 هزار تماس در حوزه روان شناسی پاسخ داده شده است.

خدمات روانشناسی به بازماندگان اموات کرونایی ارائه می گردد ، پاسخ به 500 هزار سوال روانشناسی در 4030

به گزارش خبرنگار اجتماعی وبلاگ چارگون، حاجبی مدیر کل دفتر سلامت روانی اجتماعی و اعتیاد وزارت بهداشت در نشست خبری اینترنتی گفت: پس از مطرح شدن همه گیری کرونا در کشور افراد جامعه با اضطراب ناشی از کرونا روبرو شدند، که این موضوع به دلیل ناشناخته بودن بیماری بوده است و همچنان محققان در جامعه جهانی در حال مطالعه بر روی ویروس هستند. واکنش هایی نظیر ترس و اضطراب طبیعی است و نباید به این واکنش ها برچسب بیمارگونه بزنیم. حوزه سلامت روان وزارت بهداشت از همان ابتدا کوشش کرد در این راستا برنامه هایی را ارائه دهد و ما از آن روز روی چند حوزه کار کردیم.

وی اضافه نمود: 2 هزار روان شناس را در نظام بهداشت مراقبت اولیه به کار گرفتیم و از همان روز های اولیه شیوع کرونا آموزش لازم را دیدند و برای انتقال پیغام ها در شبکه ها مجازی کوشش کردند، دومین خدمت حضور همکاران ما در برنامه های استانی صدا و سیما بود، سومین حوزه سامانه تلفنی 4030 بود که بخش روان نشناسی آن راه اندازی شد و تا به امروز به 500 هزار تماس در حوزه روان شناسی در این سامانه پاسخ داده شده است و این موضوع به ما یاری کرد که خدمت را بهتر به جامعه ارائه کنیم.

حاجبی گفت: همه ما می دانیم که به دنبال شیوع کرونا و بیش از 7 هزار فوت، خانواده هایی را داریم که بازماندگان فوتی های کرونایی هستند و، چون نتوانستند مراسم دفن و عزاداری را برگزار نمایند با سوگ بیمارگونه روبروند که از یک ماه قبل بسته خدمتی مشاوره در سوگ ارائه می گردد، با این خانواده ها تماس گرفته می گردد و پس از اخذ رضایت خدمات به آن ها ارئه می گردد.

وی در پاسخ به سوالی درباره میزان مصرف مواد مخدر در کشور اظهار کرد: در خصوص مصرف مواد مخدر، اختلال مصرف مواد و شیوع مصرف مواد مخدر مطرح است. بر اساس آخرین آمار ها که در اختیار وزارت بهداشت قرار گرفته، اختلال مصرف مواد مخدر 2.1 درصد است. ولی شیوع مصرف مواد مخدر در کشور 5.4 درصد است.

حاجی اعلام کرد: در اسفند ماه باور نادرستی در افراد مبنی بر مصرف الکل برای جلوگیری از کرونا ایجاد شده بود و در نتیجه مسمومیت هایی بابت مصرف الکل رخ داد. در یک ماه گذشته با این موضوع روبه رو نشدیم و به نظر می رسد مردم آگاهی لازم را پیدا نموده اند.

مدیرکل سلامت روانی وزارت بهداشت گفت: حدود 16 سال از قانون سلامت روان می گذرد و بازبینی های فراوانی در خصوص آن انجام شد. این قانون در دو کمیسیون هیات دولت در جلسه های مختلف مطرح شد که تغییراتی زیادی هم روی آن رخ داد. اسم این طرح، قانون حمایت از حقوق بیماران مبتلا به اختلالات روانی تبدیل و در نهایت در هیات دولت مصوب شد. این موضوع در اسفند ماه به مجلس ارائه شد. در حال حاضر کار های فنی روی آن در مرکز پژوهش های مجلس انجام می گردد تا برای ارائه به صحن آماده گردد.

حاجبی درباره طرح سراج اظهار کرد: در حال حاضر هر دانشگاه علوم پزشکی در یک شهر، طرح سراج را اجرا می نماید. بعد از این که تسلط کامل به زوایای مختلف آن ایجاد شد می تواند گسترش پیدا کند. طرح سراج قبل از شیوع کرونا، در جلسه شورای اجتماعی کشور هم مطرح و با ملاحظاتی تصویب شد.

وی ادامه داد: سازمان اجتماعی کشور که زیرمجموعه وزارت کشور است از این طرح حمایت می نماید. در سال 99 نیز 15 محل دیگر به طرح سراج اضافه خواهد شد. این طرح حرکت رو به جلو دارد، اما برای اجرا به استاندارد هایی احتیاج دارد. پیش بینی می کنیم تا سرانجام سال 99 بتوانیم سرعت گسترش را ببینیم. شورای اجتماعی کشور و به خصوص استانداری و مدیرکل های اجتماعی استانداری با دانشگاه های علوم پزشکی در استان ها برای اجرای طرح سراج همکاری می نمایند.

حاجبی در پاسخ به سوالی درباره تعارضات خانوادگی در دوران کرونایی اظهار کرد: این که در جریان قرنطینه خانگی با مسائلی در ارتباط خانوادگی روبرو شویم قابل پیش بینی است. زیرا همه گیری ویروس کرونا به طور کلی شیوه زندگی را تغییر داده است. همه مهارت های ما برای شیوه زندگی قبلی تنظیم شده بود. وقتی قرنطینه خانگی طولانی می گردد و خانواده ها باید ساعت بیشتری در منزل تعامل داشته باشند، ممکن است تعارضاتی در ارتباط اتفاق بیفتد.

وی اضافه نمود: با چند بسته مداخله ای حمایتی و استفاده از روان شناسانی که در سامانه 4030 کار نموده اند در این زمینه ارتباط مستقیمی با جامعه برقرار کردیم.

وی درباره ارائه خدمات سلامت روان به کادر درمان اظهار کرد: عمده خدماتی که کادر درمان برای احتیاج های مشاوره ای دریافت کردند در دانشکده های پزشکی ارائه شد. همکاران ما به فراخور زیرساخت ها در دانشگاه های علوم پزشکی، مداخلات غیردارویی و گروهی را برای کادر درمان تدارک دیدند. البته شکل ارائه خدمت در دانشگاه ها بر اساس زیرساخت ها متفاوت بود.

مدیرکل سلامت روانی وزارت بهداشت اضافه نمود: تجربه نشان می دهد که افراد تیم درمان به چند علت مستعد مداخلات روان شناسی هستند. افزایش ساعت کاری و دوری از خانواده ها و حتی قرنطینه شدن پس از ساعت کاری از جمله این موارد است. محیط خانواده می تواند در جذب مسائل یاری کند و این شرایط برای کادر درمان در این دوران وجود نداشت. وقتی همه ابعاد را کنار هم می گذاریم می بینیم فشار هایی به کادر درمان در این شرایط وارد می گردد. در این زمینه یکی از شیوه ها، مداخلات گروهی است.

حاجبی ادامه داد: این خدمت به صورت مداخله گروهی برای کادر درمان بسیار مناسب است که در شرایط گروهی افراد می توانند بازگویی روان شناسی داشته باشند. البته تکنیک هایی در این جلسه های گروهی استفاده می گردد که افراد شرایط بهتری داشته باشند.

مدیرکل سلامت روانی وزارت بهداشت درباره کاهش میزان اضطراب با افزایش آگاهی نسبت به کرونا گفت: دانش و آگاهی نسبت به هر مقوله ای می تواند میزان اضطراب را کم کند. کوشش کردیم در زمینه کرونا اطلاع رسانی کنیم. وقتی سامانه 4030 راه اندازی شد، بیشترین تماسی که گزارش می شد به دلیل نگرانی در خصوص چگونگی برخورد با این ویروس بود.

حاجبی درباره شیوع اختلال روان در نوجوانان و جوانان در سال های اخیر اظهار کرد: گروه نوجوانان و جوانان هم در بازه سنی 15 تا 64 سال قرار می گیرد و شایع ترین اختلال همان طور که اشاره شد، افسردگی است.

وی درباره احتمال افزایش وسواس در دوران پساکرونا گفت: با شرایط خاصی روبه رو بودیم. ممکن است علائم افراد در خصوص وسواس در آینده بیشتر گردد. همچنین افرادی که زمینه ای برای وسواس داشتند می تواند با اضافه شدن عامل مضاعف، دچار تشدید علائم شوند.

میزان فوت ناشی از خودکشی حدود 6 در هر صد هزار نفر جمعیت است و بر اساس موارد ثبت شده در وزارت بهداشت، میزان اقدام به خودکشی در کشور در اسفند 98 نسبت به سال 97 حدود 27 درصد کاهش یافته است.

حاجبی اضافه نمود: وزارت بهداشت آمار فوت ناشی از خودکشی را جمع آوری می نماید، اما برای افزایش دقت آن با آمار پزشکی قانونی انطباق داده می گردد و به آن آمار استناد می کنیم. آمار اقدام به خودکشی در فروردین ماه هنوز کامل نشده است، اما در این آمار هم کاهش نسبی نسبت به فروردین 98 وجود دارد.

وی ادامه داد: آمار اختلالات روان شناسی در کشور در گروه سنی 15 تا 64 سال 23.6 درصد است. شایع ترین اختلال با 12.7 درصد در کشور افسردگی است.

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "خدمات روانشناسی به بازماندگان اموات کرونایی ارائه می گردد ، پاسخ به 500 هزار سوال روانشناسی در 4030" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خدمات روانشناسی به بازماندگان اموات کرونایی ارائه می گردد ، پاسخ به 500 هزار سوال روانشناسی در 4030"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید