دیر شام خوردن چه عوارضی دارد؟

به گزارش وبلاگ چارگون، زمان خوردن درست مواد غذایی به اندازه چیزی که می خوریم مهم است، اگر دیروقت شام می خورید این عوارض در کمین شماست.

دیر شام خوردن چه عوارضی دارد؟

به گزارش خبرنگار براساس مطالعه ای که توسط محققان دانشکده پزشکی دانشگاه پرلمن پنسیلوانیا صورت گرفته است، خوردن وعده شام در اواخر شب می تواند باعث افزایش وزن گردد. بنابر گزارشی که در Penn Medicine News منتشر شده است افراد دارای چنین عادت تغذیه ای نه تنها با این عمل وزن خود را افزایش می دهند بلکه سطح گلوکز و انسولین بالاتر و در مقابل انرژی کمتری دارند. افزایش سطح گلوگز و انسولین احتمال ابتلا به دیابت را در این افراد افزایش خواهد داد.

همچنین خوردن وعده شام در اواخر شب می تواند موجب افزایش سطح کلسترول و تری گلیسیرید در خون شده و موجب بروز بیماری های قلبی عروقی خواهد شد.

در این مطالعه در ابتدا 9 بزرگسال با وضعیت جسمانی سالم که بین ساعات 8 صبح و 7 بعد از ظهر سه وعده غذایی و دو میان وعده میل نموده اند، به مدت هشت هفته مورد آنالیز قرار گرفتند و بعد از دو هفته استراحت، همان گروه به مدت هشت هفته روزانه سه وعده غذایی و دو میان وعده بین ظهر و ساعت 11 شب میل کردند.

محققان پس از آنالیز این افراد دریافتند علاوه بر وزن افزایش، این افراد چربی و کربوهیدرات بیشتری را متابولیزه می نمایند و مقدار انسولین و گلوکز ناشتا و سطح کلسترول و تری گلیسیرید در آن ها افزایش یافته است.

گیاهانی که از عوارض آلودگی هوا درون خانه ها می کاهند

به علاوه خوردن وعده شام در اواخر شب باعث ایجاد تغییر در اشتها و ساعات غذایی فرد می گردد که این امرناشی از اختلال در ترشح هورمونی به نام گرلین در بدن است که به فرد اطلاع می دهد چه موقع باید غذا بخورد.

همچنین محققان با ترسیم وضعیت شبانه روزی هورمون ها دریافتند در طول وضعیت غذاخوردن در روز، هورمون لپتین که به حفظ سیری یاری می نماید، در اواخر روز به اوج می رسد. از این رو غذاخوردن زودهنگام به جلوگیری از غذاخوردن بیش از حد در هنگام عصر و در شب یاری می نماید.

به علاوه تحقیقات نشان می دهد اگر مصرف وعده شام در اواخر شب، ریسک فشارخون بالا را بیشتر خواهد نمود و فشارخون بالا فرد را در معرض بیماری قلبی قرار می دهد.

مشکل شایع دیگری که از این عادت نادرست ناشی می گردد ریفلاکس یا برگشت اسید معده است که معمولاً با سوزش معده همراه می گردد. دیروقت غذا خوردن می تواند علائم این اختلال را تشدید کند.

به گفته این محققان یک شام متعادل باید ترکیب خوبی از پروتئین، فیبر و چربی باشد و در روز بعد، فرد باید سعی کند زودتر غذا بخورید و وعده های غذایی و میان وعده های خود را به طور یکنواخت مصرف کند تا سطح قند خون در حد طبیعی باقی بماند.

آخرین میان وعده فرد که می تواند ترکیبی از میوه و سبزیجات و یا مقداری ماست یونانی باشد، حداقل 90 دقیقه قبل از خواب مصرف گردد تا اختلالی در فرآیند هضم ایجاد نگردد.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

به "دیر شام خوردن چه عوارضی دارد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دیر شام خوردن چه عوارضی دارد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید