ساخت کوچک ترین ترانزیستور با ابعاد 2 نانومتری

به گزارش وبلاگ چارگون، شرکت آی بی ام پیروز به ساخت ترانزیستور هایی با ابعاد 2 نانومتر شده است. این کوچکترین ترانزیستوری است که ساخته شده و به این شرکت اجازه می دهد تا 50 میلیارد ترانزیستور را روی یک تراشه به اندازه ناخن قرار دهد.

ساخت کوچک ترین ترانزیستور با ابعاد 2 نانومتری

به گزارش گروه فناوری وبلاگ چارگون، استاندارد فعلی صنعت تراشه، تراشه هایی با ترانزیستور 7 نانومتری است در حالی که بعضی از دستگاه های سطح بالا مانند پردازنده های M 1 اپل آغاز به حرکت به سمت ترانزیستور های 5 نانومتر نموده اند و همچنین تراشه های آزمایشی به اندازه 2.5 نانومتر کوچک شده اند.

به تازگی تراشه های جدید IBM حتی از این مرز فراتر رفته اند به طوری که این شرکت به سراغ ترانزیستور هایی رفته که فقط 2 نانومتر عرض دارند. برای درک میزان کوچک بودن این ترانزیستورها، به یاد آورید که قطر یک رشته DNA انسان در همین حدود است. البته این بدان معنا است که ترانزیستور های بسیار کوچک را می توان بسیار متراکم تر از گذشته روی تراشه ها قرار داد و این باعث افزایش قدرت پردازش دستگاه و بهبود بازده انرژی در این فرآیند می گردد.

این شرکت ادعا می نماید، در مقایسه با تراشه های 7 نانومتری فعلی، تراشه های 2 نانومتری جدید آن ها می توانند به 45 درصد عملکرد بالاتر و 75 درصد مصرف انرژی کمتری برسند.

از لحاظ عملی، IBM می گوید این فناوری می تواند بر همه چیز، از لوازم الکترونیکی مصرفی گرفته تا تشخیص اشیا با هوش مصنوعی و زمان واکنش وسایل نقلیه خودران تاثیرگذار باشد و موجب افزایش عملکرد آن ها گردد. استفاده از این فناوری باعث صرفه جویی در مصرف انرژی این ادوات شده و این کار می تواند اثر قابل توجهی در کاهش انتشار دی اکسیدکربن بگذارد. همچنین استفاده از این نوع تراشه می تواند دوام باتری گوشی های هوشمند را افزایش داده به طوری که با یک بار شارژ چهار روز دوام خواهند داشت.

از ترانزیستور ها بیشتر برای تعریف پیشرفت فناوری استفاده می گردد. قانون مور می گوید که تعداد ترانزیستور های تراشه هر دو سال، دو برابر می گردد. در حالی که از زمان پیشنهاد آن در دهه 1960 کم و بیش درست بوده است، در سال های اخیر این میزان تا حدودی کُند شده است.

نزدیک به چهار سال است که IBM تراشه های 5 نانومتری خود را با 30 میلیارد ترانزیستور رونمایی نموده است. اگر قانون مور قرار است که دنبال گردد، ما دو سال تأخیر و 10 میلیارد ترانزیستور کم داریم. در واقع، IBM در حال حاضر توانسته ترانزیستور های تراشه های 7 نانومتری خود را که در سال 2015 رونمایی شد، دو برابر کند.

در حال حاضر نباید سرعت پیشرفت های جدید را کاهش دهیم هر چند که ترانزیستور 2 نانومتری شاهکار مهندسی محسوب می گردد. در سال 2019، مهندسان ابراز نگرانی کردند که فناوری اجازه نمی دهد ترانزیستور ها به ابعادی کوچکتر از 3 نانومتر برسند. طی چند سال گذشته، تحقیقات بسیاری از شرکت ها نیز به این نگرانی ها دامن زده است.

این احتمال وجود دارد که این تراشه های 2 نانومتری را تا ابتدای سال 2023 در محصولات الکترونیکی مصرفی مشاهده نکنیم، بنابراین در حال حاضر باید به استفاده از مزایای تراشه های 5 نانومتری اکتفا کنیم.

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "ساخت کوچک ترین ترانزیستور با ابعاد 2 نانومتری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ساخت کوچک ترین ترانزیستور با ابعاد 2 نانومتری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید