وجود 1116 اثر تاریخی مربوط به دوره کهن سنگی در منطقه گرمسیری

به گزارش وبلاگ چارگون، آنالیز های دقیق در منطقه گرمسیری از سوی پژوهشگاه میراث فرهنگی به شناسایی 1116 اثر تاریخی از دوران کهن سنگی انجامید.

وجود 1116 اثر تاریخی مربوط به دوره کهن سنگی در منطقه گرمسیری

سیامک سرلک سرپرست گروه باستان شناسی منطقه گرمسیری با اعلام شناسایی 1116 اثر تاریخی فرهنگی در محدوده طرح گرمسیری، گفت:

قدمت این آثار به دوره کهن سنگی و تا سده اخیر برمی شود. طرح گرمسیری، یکی از طرح های عمرانی کشور است که هدف آن تأمین آب مورد احتیاج در مصارف کشاورزی، صنعتی و آشامیدنی برای منطقه ها محروم مرزی است که مدیریت اجرای آن را شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران بر عهده داشته است؛ بعلاوه مطالعات میراث فرهنگی مورد احتیاج در محدوده طرح مطابق با ضوابط و قوانین مصوب هیئت دولت بر عهده پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری است.

سرلک بعلاوه گفت که فاز نخست آنالیز های باستان شناختی پژوهشکده باستان شناسی در محدوده اجرای سد، سامانه و شبکه های آبیاری موسوم به طرح گرمسیری که از اواسط سال 1394 با اعزام 10 تیم به منطقه ها مرزی استان های کرمانشاه و ایلام شروع شد، به اتمام رسیده است.

سرلک با اشاره به اهمیت این منطقه به عنوان یکی از کانون های تکوین و توسعه فرهنگ های پیش از تاریخ، در پژوهش های پیش از تاریخ ایران و شرق باستان، گفت که با توجه به وسعت اجرای طرح، اهمیت منطقه از منظر باستان شناختی و حجم آثار شناسایی شده، ایجاب می نماید که هم پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری و هم شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران در تعامل کامل و گام به گام، به گونه ای عمل نمایند که در صورت عملیاتی شدن طرح، مراحل اجرایی آن به عرصه و حریم آثار تاریخی - فرهنگی آسیبی وارد نکند، هرچند که بدون تردید در این مرحله، نظارت پژوهشکده باستان شناسی الزامی است.

منبع: کجارو / خبرگزاری ایسنا

به "وجود 1116 اثر تاریخی مربوط به دوره کهن سنگی در منطقه گرمسیری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "وجود 1116 اثر تاریخی مربوط به دوره کهن سنگی در منطقه گرمسیری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید