درمانگاه تخصصی سندرم درد ناحیه ای پیچیده در بیمارستان اختر راه اندازی شد

به گزارش وبلاگ چارگون، رییس مرکز پزشکی، آموزشی و درمانی اختر از راه اندازی نخستین درمانگاه تخصصی CRPS (سندرم درد ناحیه ای پیچیده) دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، در این مرکز اطلاع داد.

درمانگاه تخصصی سندرم درد ناحیه ای پیچیده در بیمارستان اختر راه اندازی شد

به گزارش وبلاگ چارگون، دکتر محمد قریشی راه اندازی نخستین درمانگاه تخصصی CRPS در سطح دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی در این بیمارستان را گام موثری در راستای درمان به موقع و مناسب سندرم، بهبود زندگی و کاهش آلام بیماران برشمرد.

وی سندرم CRPS (Complex Regional Pain Syndrome) یا سندرم درد ناحیه ای پیچیده اندام ها را دردی ذکر کرد که بیش از شش ماه در یک اندام (دست، پا، ساعد و ساق پا) ادامه پیدا کند و دارای دو نوع است که نوع دوم آن منجر به آسیب عصبی خواهد شد.

رییس بیمارستان اختر با بیان اینکه سندرم مذکور معمولا پس از بروز یک جراحت اولیه نظیر شکستگی استخوان، تروما، سوختگی، جراحی یا بی حرکتی طولانی مدت در اثر سکته مغزی رخ می دهد، گفت: بیمار مبتلا به این سندرم، درد شدید و حتی طولانی تری را نسبت به جراحت اولیه احساس می نماید و گاهی این درد و عدم راحتی به سایر اندام های فرد نیز گسترش می یابد.

این عضو هیئت علمی دانشگاه با اشاره به علائم و نشانه های این سندرم شامل تورم، درد، تغییرات رویش مو، تغییر رنگ پوست، تغییرات تعریق و عدم فعالیت مکانیکی عضو مبتلا، گفت: مزمن شدن علایم و عدم درمان مناسب بیماری می تواند باعث بروز صدمات خانوادگی، اجتماعی و شخصیتی فرد گردد؛ در حالیکه درمان های اولیه این سندرم حتی می تواند تمام علایم را رفع کند و در کاهش یا جلوگیری از پیشرفت علایم بیماری بسیار اهمیت دارد.

قریشی از روش های تشخیص این بیماری به Bone Scan، تست های سیستم سمپاتیک، رادیوگرافی و MRI اشاره نمود و درمان های این بیماری را شامل درمان های غیر دارویی، دارویی و تزریق برشمرد و اظهار داشت: تمام بیمارانی که به دنبال جراحی، شکستگی یا پیچ خوردگی ها دچار تورم، درد یا سختی حرکت در اندام شده اند که این علایم بیش از شش ماه در آنها تداوم یافته می توانند برای درمان به این کلینیک مراجعه نمایند.

به گفته قریشی، این کلینیک تخصصی روزهای پنجشنبه ها از ساعت 8 تا 12 ظهر فعال است و بیماران می توانند برای دریافت خدمات به این درمانگاه مراجعه نمایند.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "درمانگاه تخصصی سندرم درد ناحیه ای پیچیده در بیمارستان اختر راه اندازی شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "درمانگاه تخصصی سندرم درد ناحیه ای پیچیده در بیمارستان اختر راه اندازی شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید