راه اندازی بخش ویژه بیماران کرونا در بیمارستان امام رضا(ع) کرمانشاه

به گزارش وبلاگ چارگون، خبرنگاران/کرمانشاه رییس دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه از آماده باش کامل مرزها و مراکز بهداشتی و درمانی استان برای مقابله با کرونا اطلاع داد و اضافه کرد: بخش ویژه نگهداری این بیماران در بیمارستان امام رضا(ع) کرمانشاه راه اندازی شده است.

راه اندازی بخش ویژه بیماران کرونا در بیمارستان امام رضا(ع) کرمانشاه

دکتر محمودرضا مرادی در گفت و گو با وبلاگ چارگون، گفت: چند هفته ای است که ویروس جدید کرونا از کشور چین سردرآورده و حالا بیش از 15 کشور جهان را درگیر نموده است.

وی اضافه کرد: روز به روز بر آمار مبتلایان این بیماری اضافه کرده شده و کشورهای بیشتری درگیر آن می شوند وآنطور که خبرهای واصله نشان می دهد مواردی از این ویروس در کشور ترکیه و نیز در اقلیم کردستان کشور عراق گزارش شده و همین امر نگرانی ما برای ورود احتمالی این ویروس به کشور را بیشتر نموده است.

آماده باش کامل مرزها و مراکز بهداشتی و درمانی استان

وی با بیان اینکه خوشبختانه تا به امروز موردی از ویروس کرونا در کشور گزارش نشده، گفت: از 10 روز پیش تقریبا سیستم بهداشتی و درمانی استان به حالت آماده باش درآمده بود و هم اکنون تمام مراکز بهداشتی و درمانی استان به حالت آماده باش درآمده اند.

مرادی از تشدید نظارت های بهداشتی در مرزهای استان اطلاع داد واضافه کرد: باتوجه به تردد مسافران به کشور عراق و بویژه اقلیم کردستان در حال حاضر در تمامی مرزهای استان مراقبت های بهداشتی تشدید شده و تمام مسافران تحت آنالیز قرار می گیرند.

وی اضافه کرد: علاوه بر مرزهای زمینی، تمام مسافران پروازهای فرودگاه نیز از روزهای پیش تحت مراقبت و آنالیز قرار داشتند تا مبادا موردی از این بیماری وارد کشور و استان گردد.

این مسئول یادآور شد: با این مراقبت ها می توان تا حد زیادی از ورود احتمالی این ویروس جلوگیری کرد، اما نگرانی در مورد بیمارانی است که علائم نداشته، ولی ناقل این بیماری هستند.

وی اضافه کرد: دوره کمون این بیماری از زمان ورود ویروس به بدن حدود سه تا هفت روز است و این امکان هست که فردی در این مدت بی علامت بوده، اما ناقل ویروس باشد.

راه اندازی بخش ویژه بیماران کرونا در بیمارستان امام رضا(ع)

رییس دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه در ادامه از راه اندازی بخش ویژه این بیماران در بیمارستان امام رضا(ع) اطلاع داد واضافه کرد: در راستای آماده باش هرچه بیشتر و بهتر برای مقابله با این ویروس، بخش تخصصی این بیماران در بیمارستان امام رضا(ع) راه اندازی شده است.

وی اضافه کرد: تمام ایزوله های تنفسی آماده شده و در صورت لزوم در سایر بیمارستان ها نیز آماده راه اندازی بخش ویژه نگهداری این بیماران هستیم.

کرونا کُشندگی بالایی ندارد/ 90 درصد مبتلایان بهبود می یابند

رییس دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه در مورد این ویروس جدید و ویژگی های آن گفت: خانواده کرونا ویروس ها طیف گسترده ای از ویروس ها را شامل می شوند و از ویروس سرماخوردگی ساده گرفته تا ویروس سارس همه جزو این خانواده هستند.

وی اضافه کرد: ویروس جدید هم از این خانواده است که با توجه به جدید بودن آن هنوز اسمی برای آن انتخاب نشده و این ویروس در حقیقت مثل ویروس سارس است که تنها کمی دچار تغییرات ژنتیکی شده است.

وی اضافه کرد: آنچه در مورد ویروس جدید اهمیت داشته و قابل توجه است بحث قدرت سرایت و انتقال بالای آن است، طوری که ظرف مدت کوتاهی توانسته و بیش از 15 کشور جهان را درگیر کند.

مرادی توضیح داد: مسئله دیگر در مورد این بیماری این است که این بیماری مختص بزرگسالان است و آنطور که تعیین است کمتر کودکی به آن مبتلا می گردد و خطرات این بیماری عمدتا متوجه سالمندان است.

رییس دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه در مورد صحبت های مطرح شده درباره کُشندگی بالای این ویروس گفت: به هیچ عنوان کشندگی بالای این ویروس صحت ندارد و در 80 درصد موارد مبتلایان به این ویروس با گذشته چند روز بهبود می یابند و 20 درصد مابقی هم که کار درمان آنها سخت است عملا برای 10 درصد آنها که جزو گروه های پر خطر این بیماری باشند می تواند کُشنده باشد.

وی اضافه کرد: این ویروس عمدتا برای افراد مسن و افرادی که سابقه بیماری زمینه ای دارند خطرناک است و برای افراد سالم و جوان چندان خطری ندارد و با چند روز مراقبت و درمان های حمایتی بهبود می یابند.

کرونا قابلیت انتقال حیوان به انسان هم دارد

رییس دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه در تشریح راه های انتقال این بیماری گفت: این بیماری علاوه بر انسان به انسان به وسیله حیوان به انسان هم امکان انتقال دارد.

وی اضافه کرد: در حال حاضر عمده راه انتقال این ویروس از انسان به انسان و به وسیله قطرات تنفسی است، بنابراین توصیه می گردد افراد برای پیشگیری از این بیماری از دست دادن، روبوسی و در آغوش دریافت افرادی با علائم سرماخوردگی خودداری نمایند.

مرادی توضیح داد: همچنین توصیه می گردد افراد گوشت و مرغی که به خانه می آورند را به خوبی با آب شسته و تمیز نمایند و تمام وسایل خُرد کردن گوشت، مانند چاقو و تخته گوشت را نیز تمیز و ضدعفونی نمایند.

کرونا برای سالمندان و افرادی که سابقه بیماری زمینه ای دارند خطرناک است

رییس دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه همچنین جهت پیشگیری از ابتلا به این بیماری از سالمندان و بویژه افراد دارای بیماری زمینه ای خواست حتی المقدور از تردد در اماکن پرازدحام خودداری نمایند.

وی اضافه کرد: همچنین به همه افراد توصیه می گردد بعد از ورود به منزل حتما دست ها را با آب و صابون تمیز بشویند.

مرادی با بیان اینکه علائم این بیماری شبیه آنفلوآنزا و سرماخوردگی است، گفت: هرکس علائم سرماخوردگی دارد لزوما به منزله ابتلا به کرونا نیست و تنها از کسانی که سابقه مسافرت خارجی در روزهای اخیر را داشته و یا با مسافران خارجی در ارتباط بودند و علائم سرماخوردگی را دارند می خواهیم هرچه سریعتر به مراکز درمانی مراجعه نمایند.

وی اضافه کرد: همچنین مراجعه به مراکز درمانی برای گروه های پرخطر شامل سالمندان و بیمارانی مانند بیماران قلبی و عروقی و ... که علائم سرماخوردگی دارند، ضروری و الزامی است.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "راه اندازی بخش ویژه بیماران کرونا در بیمارستان امام رضا(ع) کرمانشاه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راه اندازی بخش ویژه بیماران کرونا در بیمارستان امام رضا(ع) کرمانشاه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید