همه چیز درباره کرونای دلتاپلاس، دلتا 60 درصد قابل انتقا ل تر از آلفا!

به گزارش وبلاگ چارگون، این روزها بحث کرونای دلتا در ایران و جهان مطرح است، و مردم زیادی در پی اطلاع از تغییرات این ویروس هستند. متاسفانه این گونه نسبت به نوع اولیه آن، قدرت سرایت بیشتری دارد و باید پروتکل های بهداشتی را بیشتر رعایت کنیم.

همه چیز درباره کرونای دلتاپلاس، دلتا 60 درصد قابل انتقا ل تر از آلفا!

به گزارش وبلاگ چارگون، متخصصان می گویند، علامت های کرونای دلتا با کرونای قبلی فرق می کند. علائم کرونای دلتا با آبریزش بینی، تب و گلو درد آغاز می شود و شبیه سرماخوردگی است که در کمتر از 48 ساعت علائم آن بروز می کند. سه تا چهار روز این علائم وجود دارد و سپس به درگیری ریه می انجامد. درگیری ریه این نوع جهش یافته از ویروس تا به امروز مانند ویروس انگلیسی بوده است.

بنا بر این گزارش، حتی افرادی که واکسن زده اند هم در معرض خطر این ویروس قرار دارند و ممکن است آن را به دیگران منتقل کنند؛ بنابراین باید شیوه نامه های بهداشتی به طور کامل رعایت شود.

نشانه هایی از مقاومت نسبی در برابر واکسن ها

توصیه می شود اگر کسی علائم کرونای دلتا را دارد، 48 تا 72 ساعت در خانه بماند و از طریق تلفن با پزشکان در تماس باشد. در خانه ماندن هم باعث می شود که افراد ناقل بیماری به دیگران نباشند و هم استراحت موجب می شود افراد به کرونا سبک تری مبتلا شوند.

کرونای دلتا یک گونه از ویروس است، که برای اولین بار در هند و در طی یک موج عفونت شدید در اردیبهشت و خرداد شناسایی شد. این گونه در برخی از منطقه ها هند به سرعت رشد کرد، و نشانه هایی از مقاومت نسبی در برابر واکسن ها را نشان داد. پس از مدتی کوتاه در سطح دنیا شیوع پیدا کرد، و این شیوع تمامی برنامه ها را تغییر داد. مثلا انگلستان تازه در حال واکسیناسیون سریع و کنترل بیماری بود، که این گونه در آن جا هم مشکلاتی را ایجاد کرد.

کشور های دیگر پس از مشاهده افزایش سریع و حیرت انگیز نسخه دلتا، سعی کردند که زودتر به مردم واکسن بزنند. کشور هایی که دسترسی گسترده ای به واکسن ها دارند، مانند کشور های آمریکای شمالی و اروپایی امیدوارند که بتوانند ظهور اجتناب ناپذیر دلتا را کاهش دهند. اما برخی از دانشمندان نگرانند در کشور هایی که ذخایر واکسن زیادی ندارند، به ویژه در آفریقا، ویروس بسیار مخرب باشد.

دلتا حدود 60 درصد قابل انتقا ل تر از نوع آلفا است

همان طور که گفتیم، این گونه برای اولین بار در هند مشاهده شد. پژوهشگران می گویند ممکن است این گونه به طور مجدد بیماری کووید 19 را احیا کند. در انگلستان این ویروس سریعا در حال پیشروی است و احتمالا جایگزین نسخه آلفا، یعنی نسخه پیشین، شود. به نظر می رسد که دلتا حدود 60 درصد قابل انتقا ل تر از نوع آلفا است، که در اواخر سال 2020 در انگلستان شناسایی شد. طبق گزارش ها در حال حاضر کرونای دلتا به 92 کشور رسیده است، و این اندازه فقط شش ماه پس از اولین گونه دیده شده به این سطح رسیده است. هم اکنون دلتا پلاس هم در 10 کشور دنیا دیده می شود که گونه جهش یافته از دلتا است و بسیار قوی تر عمل می کند.

محققان هنوز مطمئن نیستند که چرا نوع دلتا در مقایسه با دیگر گونه ها قدرت انتقال بیشتری دارد. آن ها فکر می کنند که تغییر در بخش پروتئینی ویروس، ممکن است ورود به سلول های انسانی را آسان کند. یک مطالعه اولیه دیگر نشان می دهد که جهش در نوع دلتا، شاید باعث شده است تا ویروس به محض اتصال خیلی راحت تر به سلول های انسانی بچسبد. در نتیجه وقتی دلتا کرونا بتواند به راحتی با سلول های شما ترکیب شود، می تواند تعداد بیشتری از آن ها را آلوده کرده و بر سیستم ایمنی بدن غلبه کند.

در واقع این گونه می تواند از مدل های قبلی ویروس هم جهش پیدا کند. در حال حاضر بیشتر کشور ها نگران هستند، و پیش بینی می کنند که کرونا دلتا در ماه های آینده به نوع اصلی کرونا تبدیل شود. این بیماری شدیدا قابل انتقال است، و همچنان شیوع خواهد داشت. مگر اینکه اندازه واکسیناسیون به مقدار کافی بالا باشد.

به نظر می رسد این گونه افراد جوان را بیشتر تحت تاثیر قرار می دهد. مطالعات اجرا شده در انگلستان نشان داده است که بچه ها و بزرگسالان زیر 50 سال، 2.5 برابر بیشتر در معرض ابتلا هستند. شواهد اولیه حاکی از آن است که افراد آلوده به دلتا حدود دو برابر بیشتر از افراد آلوده به آلفا در بیمارستان به سر می برند. با این که گونه دلتا نو است، اما دانشمندان دنیا اطلاعات خوبی در مورد نحوه رفتار آن دارند.

احتمال بستری شدن در بیمارستان تقریبا دو برابر گونه آلفا

طبق نتایج، علائم ویروس کرونای دلتا شدیدتر هستند و است. به علاوه پزشکان در چین می گویند، افراد مبتلا به کرونای دلتا نسبت به مبتلایان قبلی، بیمارتر هستند و به نظر می رسد که شرایط آن ها خیلی زودتر رو به وخامت می رود. طبق تحقیقات علائم اصلی کرونای دلتا در حال تغییر هستند. یعنی هرچه بیماری بیشتر توسعه می یابد، این نشانه ها هم تغییر می کنند. علائم اصلی گزارش شده شامل، سر درد، گلو درد، آب ریزش بینی و سر درد هستند.

در حال حاضر سرفه کمتر شایع است، و از دست دادن بویایی در بین علائم رایج ذکر نشده است؛ بنابراین محققان نگران هستند که مردم این علائم را با سرماخوردگی شدید اشتباه گرفته، از قرنطینه خودداری کرده و به انتشار آن کمک کنند.

اولین و مهم ترین راه جلوگیری از ابتلا به کرونای دلتا، همچنان واکسیناسیون عمومی است. گزارش ها نشان می دهند که بیشتر واکسن های معتبر دنیا، بین 79 درصد تا 88 درصد از مبتلایان حفاظت می کنند. دو دوز واکسن فایزر تا حد زیادی موثر است و از بستری شدن بیماران در بیمارستان جلوگیری می کند. به علاوه، همچنان باید به رعایت پروتکل های بهداشتی و فاصله گذاری ها ادامه داد.

شرایط کرونای دلتا در ایران

طبق گزار ش ها سرتاسر کشور در معرض کرونای دلتا واقع شده است، و پیک پنجم شکل گرفته است. تعداد بیماران سرپایی و بستری ها به شکل چشمگیری افزایش یافته است. این ویروس ابتدا از بخش های جنوبی و جنوب شرقی وارد کشور شد، و در حال حاضر شهر های جنوبی در شرایط سخت تری قرار دارند.

همانطور که در این مطلب اشاره کردیم، بهترین راه پیشگیری واکسیناسیون است. اگر تمام دنیا سریع تر واکسینه شوند، ویروس فرصت کمتری برای تغییر دارد. امیدواریم که در ماه های آینده نتایج مختلفی در رابطه با اثربخشی بیشتر واکسن ها منتشر شوند و مردم بیشتری ایمن شوند. تا آن زمان ما به نام شهروند باید همچنان فاصله اجتماعی را رعایت کنیم، ماسک بزنیم و هر طور که شده از شیوع بیشتر ویروس جلوگیری کنیم.

منبع: فارس

منبع: جام جم آنلاین

به "همه چیز درباره کرونای دلتاپلاس، دلتا 60 درصد قابل انتقا ل تر از آلفا!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "همه چیز درباره کرونای دلتاپلاس، دلتا 60 درصد قابل انتقا ل تر از آلفا!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید