الکاظمی :خزانه دولت را خالی تحویل گرفتم

به گزارش وبلاگ چارگون، نخست وزیر عراق در مقاله ای که در بعضی رسانه های عراقی منتشر نموده، گفت، حاکمیت کشورش از 17 سال قبل به صورت کامل رعایت نشده و او دولت را با خزانه ای تقریبا خالی تحویل گرفته است.

الکاظمی :خزانه دولت را خالی تحویل گرفتم

به نقل از بغداد الیوم، مصطفی الکاظمی، نخست وزیر عراق در سخنانی گفت: مسؤولیت دولت را در حالی تحویل گرفتم که خزانه تقریبا خالی شده است.

وی اضافه کرد: با نزدیک شدن به زمان وعده ای که به مجلس برای تکمیل کابینه دادم، باید ملت، گروه های ملی و جوانان مطالبه گر را در جریان چالش هایی قرار دهم که مستلزم هم افزایی و همکاری همگان برای هموارسازی آن است، گفت وگوها و مذاکرات سازنده و فشرده ای که با همه گروه های سیاسی انجام می دهم با هدف دستیابی به رضایت مردم و بازگرداندن اعتماد آنها برای گذر از بحران دامن گیری است که کشور را بر سر دوراهی قرار داده است.

الکاظمی گفت: من در حالی مسؤولیت نخست وزیری را برعهده گرفتم که از قبل دشواری ها و تراکم مسائل در تمامی زمینه ها و حوزه های اساسی مرتبط با زندگی شهروندان، امنیت، حاکمیت و استقلال کشور را می دانستم و نسبت به بحران فراگیر و مداخله در بافت دولت و نهادهای آن و وخامت اوضاع اقتصادی در مرحله اخیر آگاهی داشتم اما دستاورد لازم که بتواند امنیت غذایی، صنعتی، متنوع سازی درآمدهای دولت، توسعه سرمایه گذاری، بازسازی زیرساخت های فرسوده را ارتقا کامل بخشد، محقق نشد.

الکاظمی ادامه داد: آنچه بر شدت دشواری ها اضافه کرده است به عدم بازبینی جدی در ساختار فراوری و بازاریابی نفت و اهتمام به فرآوری های نفتی و نیز گسترش فساد اداری و اقتصادی و تعطیلی بسیاری از دستگاه های دولت مربوط می گردد و به جای تشویق به سرمایه گذاری و کوشش و فعالیت مجدد کارخانه ها با تامین نیازهای آن برای پذیرش بیکاران، سطح مسائل دولت افزایش یافت به طوری که منابع دولت را فرسوده و بیکاری پنهان ایجاد کرد.

الکاظمی توضیح داد: با وجود ثروتی که طی 17 سال گذشته به خزانه کشور وارد شد و برای بازسازی کشور و سرمایه گذاری برای آینده کافی بود اما فساد این سرمایه را به باد داد و بعضی از این اموال به صورت علنی به خارج کشور انتقال یافت. من در شرایطی مسؤولیت را برعهده گرفتم که خزانه تقریبا خالی بود.

وی مطرح کرد: باید همگان به این مسأله توجه داشته باشیم که بعد از 17 سال خود را در وضعیتی می بینیم که رشکی بر آن برده نمی گردد حاکمیت ما ناکامل بوده و یا نقض شده و یا مورد شک و تردید واقع می گردد. خاک کشور ما عرصه ای برای نزاع دیگران شده است و امنیت شهروندان ما در خطر است و این خطر فقط از جانب داعش و گروه های زیرزمینی آن نیست بلکه به دلیل سلاح های بی ضابطه خارج از کنترل دولت و نیز فساد و غارت اموال عمومی و برچیدن منابع و ثروت ها و نیز سطح غیرقابل قبول عراق در امر آموزش، بهداشت و خدمات است. همه اینها موجب شد چالش هایی که دولت با آن روبرو است، دوچندان شوند، من با وجود آگاهی از همه این چالش ها با تکیه بر درک همه فراکسیون ها و رهبران سیاسی و پیش از آن با تکیه بر درک ملت مظلوم و مطالبه حقوق طبیعی شان در راستای ضرورت های مرحله کنونی مسؤولیت دولت را پذیرفتم به ویژه آنکه پایین آمدن درآمدهای کشور همراه با فروپاشی بهای نفت مستلزم آن است که دولت در همه زمینه ها باید به دنبال یافتن منابع فوری برای پرداخت حقوق کارمندان دولت و پوشش هزینه های ضروری برای پیشبرد امور و تعهدات نهادها و در مقدمه آن، تامین سلامت شهروندان در مقابل بحران کرونا باشد.،ایسنا

منبع: ایران آنلاین

به "الکاظمی :خزانه دولت را خالی تحویل گرفتم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "الکاظمی :خزانه دولت را خالی تحویل گرفتم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید