اولین واکنش حناچی درباره تصویب دو فوریت لایحه درآمد پایدار شهرداری ها

به گزارش وبلاگ چارگون، شهردار تهران در مراسم بزرگداشت ملی روز جهانی شهرسازی بر اهمیت تصویب لوایح منابع مالی پایدار و مالیات بر ارزش افزوده در راستای تلاش های نظام مدیریت شهری تأکید کرد.

اولین واکنش حناچی درباره تصویب دو فوریت لایحه درآمد پایدار شهرداری ها

به گزارش وبلاگ چارگون به نقل از شهرنوشت، پیروز حناچی در مراسم بزرگداشت ملی روز جهانی شهرسازی در ایوان شمس، با اشاره به قانون برنامه چهارم توسعه کشور گفت: بندهای خوبی در آن سند نوشته شد که تعدادی از آنها هم به اجرا درآمده است. به عنوان مثال تا قبل از آن حمل ونقل اتوبوسی کشور در اختیار شرکت های واحد بود اما الان 60 درصد اتوبوسرانی تهران به تعاونی ها و بخش خصوصی وابسته است. ای کاش سند چشم انداز و برنامه های پنجم و ششم هم در همان راستا ادامه پیدا می کردند.

شهردار تهران افزود: اگر بپرسند مقصد این اتوبوسی که همه سوار آن هستیم کجاست، احتمالا نمی توان با دقت و روشنی به آن پاسخ داد. واقعیت این است که ما به اهداف سند چشم انداز آن طور که باید پایبند نبودیم.

حناچی گفت: امروز از نظر حرفه ای روز خوبی است چراکه دو فوریت لایحه منابع مالی پایدار که هم اکنون در مجلس است، رأی آورد. ضمانت اجرایی تمام برنامه ها درباره تراکم فروشی، شهرفروشی و... به این لایحه بستگی مستقیم دارد. اگر ما بهترین طرح های شهرسازی و چشم انداز را تهیه کنیم، اما تکلیف شهرداری هایمان روشن نباشد که از طریق چه منابعی باید اداره شوند، نمی توانیم به اهداف مان برسیم. واقعیت این است که شهرداری های ما عملا دستگاه های درآمد-هزینه ای هستند؛ درست است که کمی از کمک دولت استفاده می کنند، اما مابقی را خودشان باید تأمین کنند.

شهردار تهران افزود: اگر هزینه های جاری داشته باشیم و همزمان آمال و آرزوهای بزرگ نیز در سر بپرورانیم، حتما شرایط ناپایدار به وجود می آید.

حناچی تاکید کرد: اگر ما بتوانیم هزینه های اداره شهر را از طرق درست و اصولی تامین کنیم، مقدمه حقوق شهرسازی محقق می شود. علاوه بر این، لایحه مالیات بر ارزش اضافه کرده نیز در مجلس مطرح است. این دو لایحه ضمانت اجرای مأموریت های نظام مدیریت شهری است. امیدوارم این لوایح با همین جدیتی که تعقیب می شد، به نتیجه نیز برسند. وقتی طرحی که اعلام وصول شده مجددا به رای گذاشته می شود و دوفوریت آن به تصویب می رسد، یعنی تعداد زیادی از کنندگان مجلس در مورد آن حساسیت بالایی دارند.

منبع: همشهری آنلاین

به "اولین واکنش حناچی درباره تصویب دو فوریت لایحه درآمد پایدار شهرداری ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اولین واکنش حناچی درباره تصویب دو فوریت لایحه درآمد پایدار شهرداری ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید