تصویب توافق اعضای شورای حکام آب تا سال 2024

به گزارش وبلاگ چارگون، وزیر نیرو در آیین آغاز به کار سومین دوره فعالیت مرکز منطقه ای مدیریت آب شهری، تحقق اهداف پیش روی این شورا را نیازمند مشارکت همگانی اعضای آن دانست و گفت: توافق اعضای شورای حکام آب در دوره سوم تا سال 2024 تصویب شده است.

تصویب توافق اعضای شورای حکام آب تا سال 2024

با همراهی تور عمان از نگین خاورمیانه مسقط و صلاله دیدن کنید و با زیبایی های خاورمیانه و فرهنگ شیخ نشین ها آشنا شوید .

به گزارش وبلاگ چارگون، رضا اردکانیان امروز در این مراسم با اشاره به پیشینه فعالیت های مرکز منطقه ای مدیریت آب سهری از زمان تاسیس آن در فوریه 2002 تاکنون اظهار کرد: تقریبا 20 سال پیش از این، در دهه 1980 قطعنامه ای در کنفرانس عمومی یونسکو در بلگراد تصویب شد که اجازه می دهد کشورهای عضو و تحت حمایت یونسکو، مرکزی را تاسیس کنند که در حاکمیت کشورهای مختلف باشد؛ یونسکو نه کمک های مالی که سایر کمک های خود را داشته باشد و به منزله چتر حمایتی سر کشورهاست.

وی افزود: هیچ مرکزی از این دست تاسیس نشده و همکاری نزدیکی راجع به این موضوع با همکاری سفارت ایران و وزارت خارجه و یونسکو صورت گرفت و البته با حمایت بسکمک از کشورهای منطقه توانستیم در مدت 18 ماه، نخستین مرکز منطقه ای موسوم به مقوله دو را تاسیس کنیم.

اردکانیان گفت: مرکز نخست به صورت حقوقی بخشی از یونسکو بود و اکنون چنین مرکزی نداریم و قبلا در هلند سال ها فعالیت داشت اما شرایط حقوقی آن تغییر کرد و به مقوله دو تغییر نام داد و این مرکز ارتباطی با یونسکو نداشته و فعالیتی ندارد.

وی ادامه داد: مرکز ما نخستین مرکز در این زمینه بود و در تهران تاسیس شد و بسکمک از کشورهای همسایه و نهادهایی که تعلق جهانی در این حوزه دارند مانند بنگلادش، عمان، مصر و سایر کشورها و کشورهای حامی مالی مانند هلند و آلمان و خیلی از سازمان های بین المللی به ما پیوستند و به تدریج دیگر کشورهای جهان این کار را تکرار کردند.

به گفته وزیر نیرو، تقریبا 30 مرکز همانند این در سطح بین المللی داریم و کارهای زیادی از آن زمان اجرا شده است.

اردکانیان با اشاره به تاسیس مرکز در فوریه 2002، افزود: بر اساس توافق یونسکو و اعضای شورای حکام ، شورای داریم داریم که تمام کارها را انجام می دهد و توافق اولیه در سال 2002 برای دوره نخست کارها تا 2007 امضا و مصوب شد و بعد از آن بر اساس توافق نامه، گروهی برای ارزیابی فعالیت های مرکز تشکیل شد که عملکرد آن را به کنفراس عمومی یونسکو ارائه کنند تا ببینند در حوزه های ظرفیت سازی و دیگر حوزه ها پیروز بوده یا نه و بعدا تعیین شود که برای فاز دوم این مرکز ادامه عملکرد داشته باشد یا نه.

وی ادامه داد: با حضور دبیرکل یونسکو برای دوره بعدی هم این کار تصویب شد و در سال 2018 ، توافق سوم برای دوره بعدی از 2019 تا 2024 با حضور دبیرکل یونسکو و ایران این قرارداد امضا شد.

اردکانیان با اشاره به برگزاری 10 نشست شورای حکام در طول 18 سال گذشته گفت: بر اساس توافق عمومی، مکان نخست برای این اجلاس، تهران است و سالی یک بار دست کم برگزار می شود و بسته به علاقه و منافع کشورهای عضو می توان مکان آن را تغییر داد.

وی افزود: در سال 2002، نخستین جلسه در مسقط عمان بین من و کننده یونسکو و سلطنت عمان در آن زمان برگزار و جهت تعیین و به دنبال آن در تهران برگزار گشت و در 2008 مسقط میزبانی آن را بر عهده داشت و بعد از آن در دوره ای در دوشنبه پایتخت تاجیکستان برگزار گشت.

وزیر نیرو به عضویت جدید آذربایجان و ترکیه و سازمان های مختلف در فاز سوم فعالیت مرکز اشاره کرد و گفت: امروز در دوره سوم فعالیت ها، اعضای شورای حکام شامل آذربایجان، بنگلادش، مصر، ایران، عراق، قرقیزستان، عمان، سریلانکا، سوریه، تاجیکستان و ترکیه و سایر کشورها و همچنین خیلی از سازمان های بین المللی عضو حضور دارند که علاقه نشان دادند که عضو یا عضو ناظر باشند.

اردکانیان گفت: با نگاهی به سند پیش رو، توافق نامه ای به همراه ماده 7.2 وجود دارد که در مورد عملکردهای شورای حکام است.

وی افزود: شش مسئولیت به عنوان عملکردهای شوار شامل تصویب برنامه های میان مدت و دراز مدت و تصویب برنامه کاری سالانه شامل جدول کار و گزارش های سالانه و تصویب قوانین و مقرررات و تصمیم گیری در مورد سازمان های بین المللی و بررسی گزارش های مستقل حسابرسی دوره ای صورت حساب های مالی است.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به فعالیت های که تاکنون از سوی این مرکز اجرا شده و تا پنج سال آینده انجام خواهد شد، اظهار کرد: ما سه حوزه اصلی برای فعالیت داریم که شامل آموزش و ظرفیت سازی، انتقال فناوری و شبکه سازی است.

اردکانیان افزود: ما پروژه خوبی برای تامین آب شرب در استان نیمروز افغانستان برای بازسازی شبکه های آبی افغانستان انجام داده ایم و ضمن تاسیس مرکز تحقیقات آب در کابل، برنامه جامعی برای حوزه آبریز کابل نیز تدوین شده است.

وی با اشاره به سایر برنامه های ظرفیت سازی و آموزش شورای حکام در سال های گذشته، شرح داد: از زمان تاسیس مرکز در سال 2002 بیش از 30 هزار نفر از کشورهای مختلف در رویدادهای مرکز آموزش دیده اند .

وزیر نیرو ادامه داد: در این زمینه کارگاه های مربوط به ترویج مشارکت زنان در 2004، کارگاه الگوهای جدید در آب های زیرزمینی در سال 2006، کارگاه آب و رسانه ها در 2007 و ... برگزار گشته است.

اردکانیان با اشاره به اینکه کارگاه های مربوط به آموزش آب و رسانه منشا تاسیس برنامه جدیدی در سطح جهان شد، مطرح نمود: زمانی که فعالیتم را به عنوان مدیر موسس دهه آب شروع کردم، برنامه ای جهانی را در آژانس های بین الملل برای آموزش رسانه های مبتنی بر آب و محیط زیست آماده کردیم که هر دو سال یک بار در آلمان با مشارکت بیش از 2000 خبرنگار برگزار می شود و نقش مهمی در اطلاع رسانی به عامه مردم در این حوزه دارند.

وی تاکید کرد: از کشورها و پژوهشگاه های مختلف از چهار گوشه منطقه دعوت می کنیم که به ما مخصوصا در حوزه مدیریت آب شهری، فاضلاب و نظایر آن کمک کنند.

وزیر نیرو با اشاره به اینکه محل برگزاری این اجلاس در تهران است، پیشنهاد کرد که کشورهای دیگر هم تقاضای میزبانی داشته باشند، چراکه سبب آشنایی ما با فعالیت های این مناطق نیز می شود.

ادامه دارد

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "تصویب توافق اعضای شورای حکام آب تا سال 2024" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تصویب توافق اعضای شورای حکام آب تا سال 2024"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید